szukanie zaawansowane
 [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Kobieta Offline
PostNapisane: 18 maja 2009, o 19:36 
Użytkownik

Posty: 63
Lokalizacja: Płock
Hej, pomoże mi ktoś z zadaniem?

zad.
Koszt wynajmu autokary wynosi 1440zl. Na wycieczkę pojechało o 3 uczniów mniej niż planowano, co spowodowało wzrost opłaty dla każdego uczestnika o 2 zł.
a) Ile uczniów pojechało na wycieczkę?
b) Jaki był koszt wycieczki?
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 18 maja 2009, o 19:41 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Posty: 1129
Lokalizacja: Gdańsk
x- cena początkowa, na jednego ucznia y-liczba uczniów
1440=x*y
1440=(y+2)(x-3)
Obliczyć.
Góra
Kobieta Offline
PostNapisane: 18 maja 2009, o 19:47 
Użytkownik

Posty: 3092
Lokalizacja: Opole
x-ilość uczniów planowana
y-koszt na jednego ucznia planowany

\begin{cases}  \frac{1440}{x}=y  \\ \frac{1440}{x-3}=y+2 \end{cases}

rozwiąż układ równań i otrzymasz

\begin{cases} x=48 \\ y=30 \end{cases}

ponieważ na wycieczke pojechało o 3 uczniów mniej niż palnowano to pojechało ostatecznie 45 uczniów

koszt na jednego ucznia 32 złote
Góra
Kobieta Offline
PostNapisane: 22 lis 2009, o 18:12 
Użytkownik

Posty: 1
Lokalizacja: Toruń
x- ilość uczniów którzy pojechali na wycieczkę
y- koszt wycieczki dla każdego uczestnika
\begin{cases} xy=1440\\(x+3)(y-2)=1440\end{cases}
\begin{cases} xy=1440\\xy-2x+3y-6=1440\end{cases}
xy-2x+3y-6=xy
-2x+3y-6=0
-2x=-3y+6/:2
x= \frac{3}{2}y-3
Do I-ego
xy=1440
(\frac{3}{2}y)=1440
\frac{3}{2} y^{2}-3y=1440/\frac{2}{3}
y^{2}-2y-960=0
Δ=4+3840
Δ=3844
\sqrt{Δ}=62
y _{1}=-30
y _{2}=32 zł
x=\frac{3}{2}\cdot32-3
x=48-3
x=45 osoby
Góra
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 


 Zobacz podobne tematy
 Tytuł tematu   Autor   Odpowiedzi 
 Koszt wynajęcia autokaru, liczba uczniów.
Wynajęcie autokaru kosztuje 600 zł. Sześciu uczniów zrezygnowało z wyjazdu, co podniosło koszt wycieczki o 5 zł na ucznia. Ilu uczniów pojechało na wycieczkę?...
 Theo100  1
 Oferty biura podróży, bilety, koszt noclegów
Pomocy ;/ W ofercie biura podróży lotnicza wycieczka kosztuje 2 849 zł od osoby. Jednakże osoby podróżujące bez pary są kwaterowane w pokoju jednoosobowym z dopłatą 252 zł Ile osób mieszkało w pokojach jednoosobowych, jeżeli wycieczka liczyła 69 ucze...
 Emilka0811  1
 Koszt butów
Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego zadania. Ania kupiła buty i spodnie łącznie zapłaciła 280 zł. Spodnie były 4 razy droższe od butów. Ile kosztowały buty i spodnie ? Proszę o podanie wzoru jakim to można rozwiązać. Z góry dziękuję za podpowiedz. Pozd...
 ROBI7PL  4
 Wynajęcie autokaru
Koszt wynajęcia autokaru wynosi 36zł za każdą godzinę i 1,80zł za każdy przejechany kilometr.Ile kilometrów mogła mieć trasa wycieczki,jeśli za wynajęcie autokaru zapłacono 504zł a wycieczka trwała ponad 3 godziny ale nie przekroczyła 6 godzin.Uwaga ...
 Reamider  1
 Koszt bułki, ilość kwiatów
Witam. Mam dwa zadania i niewiem jak ułożyć równania, jakbyście mogli to pomóżcie mi: 1. Ania i Wojtek dostali od mamy po tyle samo pieniędzy na drugie śniadanie. Wojtek kupił dwie bułki i herbatę, a Ania kupiła bułke i dwie herbaty. Wojtkowi zostało...
 czaja12  2
 Wynajęcie autokaru - zadanie
Witam Otóż nie mam pomysłu na zadanie : Uczniowie klasy trzeciej zamierzają wynająć autokar na wycieczkę. Gdyby uczniowie zapłacili po 12 zl 50 gr to do pokrycia ...
 Anarchia  1
 Koszt wycieczki
Koszt wynajęcia autokaru na wycieczkę klasową wynosił 1500zł. Pięciu uczniów nie pojechało na wycieczkę i wtedy każdy z pozostałych uczniów musiał zapłacić o 10zł więcej. Oblicz, ilu uczniów jest w tej klacie i jaki był pierwotny koszt przypadający n...
 start30  2
 Koszt budowy domu.
Chcę zbudować dom o wielkości x pól. Budowa domu kosztuje 1000 sztuk złota. Osiąga on wtedy wielkość 1 pola. Każda następna rozbudowa kosztuje o 1000 sztuk złota więcej. Tak więc, aby wybudować dom o wielkości 3 pól (zaczynając od zera) potrzebuje 10...
 Zamek  2
 Wycięcie sześcianu z koła - koszt obszycia serwetki.
Z koła o średnicy 60 cm pani Nowak postanowiła wyciąć możliwie największą serwetkę w kształcie sześciokąta foremnego. Oblicz koszt zakupu koronki potrzebnej do obszycia serwety, jeżeli 1 m tej koronki kosztuje 12 zł. ZAPISZ OBLICZENIA. Z góry dziękuj...
 xxxklaudziaxxx  1
 Koszt ogrzewania domu - zadanie 2
dziekuje bardzo...
 Ola19  4
 koszt przyborów szkolnych
Wojtek otrzymal od ojca pieniadze na zakupy. Za polowe pieniedzy i 1zl kupil blok, za polowe reszty i 1zl kupil ekeierke, za polowe reszty i 1zl kupil linijke, za polowe reszty i 1 zl olowek. Ile kosztowal kazdy z przyborow? Jakie beda rownania? Bo...
 Oooleczkaaa  4
 O ile procent zmniejszył sie koszt pobytu 1 osoby
Uczniowie pewnej klasy planowali 10-dniową wycieczkę w góry. Za nocleg i wyżywienie mieli płacic 68 zł dziennie. Stwierdzili jednak, że jeżeli będą nocować w namiotach, to ich pobyt w górach przedłuży się o 7 dni. O ile procent zmniejszył się koszt p...
 krasnal00  3
 Podział kosztów wynajmu
Witam, od razu do rzeczy: mamy trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 100m2. Pokoje mają powierzchnię 35m2, 15m2 i 15m2, a 35m2 zajmuje pozostała część (kuchnia, łazienka, wc, przedpokój). Miesięczny koszt wynajmu mieszkania wynosi 100zł. W mieszkaniu...
 ghyyk  2
 Pojemność i koszt puszek z farbą
Zad. 2. Panowie Nowak i Kowalski zużyli do pomalowania swoich płotów tyle samo farby sprzedawanej w puszkach. Pan Nowak kupił jednak mniejsze puszki i musiał kupić ich o 20% więcej niż pan Kowalski. O ile mniej farby jest w każdej puszce kupionej prz...
 Carolska  1
 "Koszt wynajmu autokaru wynosi 1440 zł...
Koszt wynajmu autokaru wynosi 1440 zł. Na wycieczkę pojechało 0 3 uczniów mniej niż planowano, co spowodowało wzrost opłaty dla każdego uczestnika o 2 zł. a) Ilu uczniów pojechało na wycieczkę? b) Jaki był koszt wycieczki dla każdego uczestnika?...
 ziolko32  3
 
Atom [Regulamin Forum] [Instrukcja LaTeX-a] [Poradnik] [Reklama] [Kontakt]
Copyright (C) ParaRent.com