szukanie zaawansowane
 [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Mężczyzna Offline
 Tytuł: zadania kl. 6
PostNapisane: 6 lut 2010, o 13:42 
Użytkownik

Posty: 4
Lokalizacja: SZCZECIN
Czy ktoś może mi pomóc w rozwiązaniu tych zadań :) Matematykę miałem dawno temu, a muszę jakoś córce pomóc... Bardzo dziękuję za pomoc!

zad.1
oblicz 50%, 25%, 75%, 10% i 150% :
a. kwoty 500zł
b. masy 40kg
c. odległości 1 km
d. jednej doby

zad.2
a. 12% kwoty 30zł
b. 35% kwoty 20zł
c .150% masy 32 kg
d. 12,5% kwoty 1000 zł
e. 12,5% kwoty 800$
f.. 3,3% kwoty 150euro
g. 1,5% liczby 5
h. 0,1% liczby 220
i. 12% kwoty 50000
j. 125% masy 3000 kg
k. 0,2% objętości 170 l.
l. 2,1% masy 40 t.

zad.3
pan artur zarabia 1500 zł miesięcznie , a pan piotr 2500 zł.od tych zarobków muszą zapłacić 10% podatku. Który z tych panów zapłaci większy podatek ? i o ile większy ?

zad.4


ZAWARTOŚĆ SOLI W WODACH MORSKICH

Morze Bałtyckie 1,2%
Ocean Atlantycki 3,5%
Morze Czarne 2,1%
Morze Czerwone 4%


a. ile soli jest w 20 kg wody z Bałtyku, a ile w tej samej ilości wody z Atlantyku ?
b. czy w 15 kg wody z Morza Czarnego jest więcej niż 0,5 kg soli ? Czy w tej samej ilości wody z Morza Czerwonego jest więcej niż 0,5 kg soli ?
Góra
Instytut Matematyczny, Uniwersytet Wrocławski
Kobieta Offline
 Tytuł: zadania kl. 6
PostNapisane: 6 lut 2010, o 14:22 
Użytkownik

Posty: 16
Lokalizacja: Gliwice
zad.1
a)
50 % \cdot500zł=0,5 \cdot500=250zł
25 % \cdot500zł=125zł
10% \cdot500zł=0,1 \cdot500=50zł
150% \cdot500zł=750zł
75% \cdot500zł=375zł
b)
50% \cdot40kg=20kg
25% \cdot 40kg=10kg
75% \cdot40kg=30kg
150% \cdot40kg=60kg
10% \cdot40kg=4kg
c)
50% \cdot 1km=0,5km=500m
150% \cdot1km=1,5km =1500m
75% \cdot1km=0,75km=750m
10% \cdot1km=0,1km=100m
25% \cdot1km=0,25km=250m
d)
50% \cdot 1doba=0,5 doby=12 godz
150% \cdot1doba=1,5 doby=36 godz
75% \cdot1doba=0,75 doby=18 godz
25% \cdot1doba=0,25 doby=6 godz
10% \cdot1doba=0,1 doby= 2,4godz =2godz i 24min
Góra
Mężczyzna Offline
 Tytuł: zadania kl. 6
PostNapisane: 6 lut 2010, o 14:23 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Posty: 590
Lokalizacja: Końskie
Aby obliczyć procent jakiejś liczby, mnożysz procenty przez tą liczbę.
1. Zamień procent na liczbę: np 50% = 0,5 (dzielisz liczbę przy procentach przez sto inaczej mówiąc przecinek dwa miejsca w lewo) i nie piszesz znaku procent.
2. Otrzymaną liczbę mnożysz przez liczbę której procent chcesz policzyć.

Rozwiążę po jednym przykładzie z każdego zadania:

Zadanie 1a
50\% \cdot 500 = 0,5 \cdot 500 = 250\\
25\% \cdot 500 = 0,25 \cdot 500 = 125\\
75\% \cdot 500 = 0,75 \cdot 500 = 375\\
10\% \cdot 500 = 0,1 \cdot 500 = 50\\
150\% \cdot 500 = 1,5 \cdot 500 = 750

Zadanie 2
a) 12\% \cdot 30 = 0,12 \cdot 30 = 3,6

Zadanie 3
podatek Pana Artura 10\% \cdot 1500= 0,1 \cdot 1500=150
podatek Pana Piotra 10\% \cdot 2500= 0,1 \cdot 2500=250
Piotr płaci większy podatek o 100 zł.

Zadanie 4
a) Bałtyk: 1,2\% \cdot 20 = 0,012 \cdot 20 = 0,24
Atlantyk: 3,5\% \cdot 20 = 0,035 \cdot 20 = 0,7

b) w 15 kg wody z Czarnego jest: 2,1\% \cdot 15 = 0,021 \cdot 15 = 0,315 - odpowiedź nie jest więcej niż 0,5 kg.
w 15 kg wody z Czerwonego jest: 4\% \cdot 15 = 0,04 \cdot 15 = 0,6 - odpowiedź jest więcej niż 0,5 kg.


... przy okazji...
Aby szybko policzyć na kalkulatorze np 25% liczby 500 wciskasz na kalkulatorze tak:

500 razy 25 %
Góra
Mężczyzna Offline
 Tytuł: zadania kl. 6
PostNapisane: 7 lut 2010, o 13:25 
Użytkownik

Posty: 4
Lokalizacja: SZCZECIN
dziękuję ślicznie za pomoc w imieniu córki w szczególności :) A tak poza tym jak patrzę na sposób rozwiązania to sam już zaczynam co nie co rozumieć...
Góra
Mężczyzna Offline
 Tytuł: zadania kl. 6
PostNapisane: 14 lut 2010, o 23:15 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Posty: 590
Lokalizacja: Końskie
\begin{tabular}{|l|l|l|l|}
\hline
& zboża & rośliny okopowe & łąki i pastwiska \\ \hline
Gospodarek & 0,35 \cdot 30=10,5 & 0,2 \cdot 30=6 & 0,45 \cdot 30=13,5\\ \hline
Zagrodzki & 0,8 \cdot 50=40 & 0,03 \cdot 50=1,5 & 0,17 \cdot 50=8,5\\ \hline
Zapolski &  & 0,33 \cdot 20=6,6 & 0,67 \cdot 20=13,4\\ \hline
\end{tabular}

A) Pan Gospodarek

B) \frac{1}{3}  \cdot 10,5 = 3,5

C) 40-1,5=38,5

D) 0,85 \cdot 6,6=5,61\\
5,61 \cdot 16=89,76
Góra
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 


 Zobacz podobne tematy
 Tytuł tematu   Autor   Odpowiedzi 
 procent składany, odsetki, kapitalizacja - 3 zadania  marshal  1
 2 zadania- procenty  tuti  3
 Procenty-zadania tekstowe.  Anonymous  3
 3 zadania z wyrażeniami algebraicznymi  profesorek123  3
 Zadania z procentami  Maciek91  1
cron
 
Atom [Regulamin Forum] [Instrukcja LaTeX-a] [Poradnik] [F.A.Q.] [Reklama] [Kontakt]
Copyright (C) ParaRent.com