szukanie zaawansowane
 [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 13 wrz 2006, o 00:39 
Użytkownik

Posty: 3
Lokalizacja: Toruń
Piekarnia zamawia w zakładach zbożowych partkie 1000kg maki. Jest to mieszanka trzech gatunków mąki połączonych w stosunku wagowym 2: 1.6 : 3.4 . Ceny 1 kg poszczególnych skłądników ą odpowiednio równe 1zł , 1.30zł , 1.40zł. Oblicz jaki bedzie koszt zamówienia jeżeli zakłady pobierają dodatkowo 5% ceny mątki za przygotowanie mieszanki .

Nie mam zielonego pojecia jak to obliczyć. Ciągle coś źle robie. > wynik powinien wyjść 1326zł

a mi wychodzi w przybliżeniu 388zł :/

Ktoś ma jakieś myśl ? Prosze o napisanie rozwiazania ( krok po kroku )


_ pozdr. Scarslife
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 13 wrz 2006, o 01:33 
Użytkownik

Posty: 3426
Lokalizacja: Szczecin
najpierw mały przykład dwie osoby podział 10 zł w proporcji 3:1 czyli razem mamy 3+1=4 części i potem 10:4= 2,5 ma jedna osoba , druga 3*2,5=7,5 - podobnie bedzie z maką

mamy proporcję 2: 1,6: 3,4 czyli razem mamy podział na 7 części, z których
mąka 1-go rodzaju \frac{1000}{7} \cdot 2

mąka 2-go rodzaju \frac{1000}{7} \cdot 1,6

mąka 3-go rodzaju \frac{1000}{7} \cdot 3,4

liczymy cenę za cała mąkę ilość *cena za jeden kg

\frac{1000}{7} \cdot 2 \cdot 1+  \frac{1000}{7} \cdot 1,6 \cdot 1,3 + \frac{1000}{7} \cdot 3,4 \cdot 1,4 = \frac{1000}{7} (2 + \frac{16}{10} \cdot \frac{13}{10} + \frac{34}{10} \cdot \frac{14}{10})=  \frac{1000}{7} ( \frac{200+ 208+ 476}{100})= \frac{8840}{7}

i jeszcze trzeba pamiętać o 5% czyli cena *1,05
\frac{8840}{7} \cdot \frac{105}{100}= \frac{884}{7}\cdot \frac{21 \cdot 5}{10}= \frac{884 \cdot 3 \cdot 5}{10}=1326
Góra
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 


 Zobacz podobne tematy
 Tytuł tematu   Autor   Odpowiedzi 
 Zadanie o Masie karmelkowej  KubaG1987  0
 Zadanie z treścią - zadanie 12  Kamil90  1
 z treścią....  aneczka12.05@o2.pl  1
 zadanie o grzybach  Anula6006  1
 z treścią z wykorzystaniem równań kwadratowych  jakakaa  1
 
Atom [Regulamin Forum] [Instrukcja LaTeX-a] [Poradnik] [F.A.Q.] [Reklama] [Kontakt]
Copyright (C) ParaRent.com