the napisał(a):
Czy gdy średnie energie kinetyczne cząsteczek dwóch gazów będą równe, to czy znaczy, że ich energia wewnętrzna będzie taka sama?
Odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi "nie".
Po pierwsze, energia wewnętrzna jest związana tylko z ruchem chaotycznym, tzn. z ruchem względem środka masy gazu (bardzo nieścisłe sformułowanie, ale inaczej nie potrafię). Gaz może mieć wysoką średnią energię kinetyczną cząsteczek z powodu wysokiej temperatury, ale innym powodem może być to, że zamkniesz gaz w pudełku, któremu nadasz dużą prędkość. Tylko w pierwszym z tych przypadków powiemy, że gaz ma dużą energię wewnętrzną.
Po drugie, zapomniałeś o założeniu, że masz takie same ilości tych gazów.
Poza tym w przypadku gazu jednoatomowego energia wewnętrzna jest związana tylko z ruchem chaotycznym postępowym cząsteczek, ale dla gazu dwuatomowego dochodzi jeszcze ruch obrotowy cząsteczek, a czasem nawet drgania atomów w cząsteczce. Jeśli przez "średnią energię kinetyczną cząsteczek" rozumiesz wszystkie te rodzaje energii, to OK, chociaż dla drgań atomów w cząsteczce takie określenie jest co najmniej niezręczne.
Natomiast wcale nie powinieneś przejmować się energią potencjalną. W gazach odległości pomiędzy cząsteczkami są duże (nie licząc chwili zderzeń cząsteczek), więc energia potencjalna nie ma istotnego znaczenia. Natomiast w chwili zderzenia dwóch cząsteczek rzeczywiście cząsteczki te mają większą energię potencjalną, ale dzieje się to kosztem energii kinetycznej, tak że całkowita energia pozostaje zachowana. Mowa oczywiście o energii potencjalnej oddziaływań elektromagnetycznych, bo
HaveYouMetTed napisał(a):
(np. grawitacyjne)
to chyba żart.