szukanie zaawansowane
 [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 27 lis 2011, o 14:04 
Użytkownik

Posty: 7
Lokalizacja: Gdańsk
Proszę o pomoc w tych zadaniach. Kompletnie nie ogarniam tego tematu :(
1. Obserwujesz monetę leżącą na dnie basenu z wodą o głębokości d = 80 cm. Narysuj na wykresie, jak zależy pozorna głębokość, na której obserwujemy mo¬netę, od kąta obserwacji. Zaznacz na rysunku, jak rozumiesz określenie „kąt obserwacji".

2. Zwierciadło wklęsłe o promieniu krzywizny R = 5 cm zanurzono w wodzie. Oblicz, w jakiej odległości od zwierciadła znajduje się jego ognisko.

3. Wyjaśnij, jak zmieni się długość ogniskowej f cienkiej soczewki dwu wypukłej wykonanej z materiału o współczynniku załamania n po zanurzeniu jej w wodzie? Rozważ wszystkie możliwe wartości n

4. Zaproponuj, jak mógłby wyglądać pokaz, w którym równoległa wiązka światła zostaje skupiona przez soczewkę dwuwklęsłą.

5. Oszacuj, jaka jest zdolność skupia-jąca oka ludzkiego. Porównaj ją ze zdolnością skupiającą dobrej lupy, dającej powiększenie obserwowanych przedmiotów p = 7. Przyjmij, że odległość soczewki od siatkówki jest d = 2,5 cm, a współczynnik załamania ciała szklistego n = 1,4.

6. Osoba dalekowzroczna nosi okulary o zdolności skupiającej Z = +1,75 D. Pozwalają jej one widzieć ostro przedmioty z odległości d> 25 cm. Z jakiej najmniejszej odległości może ona ostro widzieć bez okularów?
7. Oblicz częstotliwość fali świetlnej od¬powiadającej kolorowi zielonemu o długości fali A = 530 nm.

8. Fioletowe światło o długości fali A = 420 nm w próżni wpada do pryzmatu wykonanego ze szkła o współczynniku załamania n = 1,62. Oblicz prędkość i częstotliwość fali biegnącej w szkle.

9. Promień świetlny pada pod kątem a = 30^{\circ} do normalnej do płaszczyzny granicznej woda - szkło. Znajdź kąt, o jaki odchyli się promień po przejściu z wody do szkła, jeśli współczynnik załamania szkła.

10. Zwierciadło sferyczne wklęsłe ma promień krzywizny R = 9 cm. Oblicz odległość między przedmiotem, umieszczonym w odległości d = 20 cm od zwierciadła, a jego obrazem. Czy jest to obraz rzeczywisty czy pozorny?

11. Przedmiot został umieszczony w odległości D = 15 cm od soczewki skupiającej. Soczewka tworzy rzeczywisty obraz przedmiotu położony w odległości d =10 cm. Oblicz ogniskową soczewki.

12. Oblicz kąt graniczny całkowitego wewnętrznego odbicia dla powierzchni granicznej diament - powietrze.
Uniwersytet Wrocławski Instytut Matematyczny - rekrutacja 2018
Góra
Kobieta Offline
PostNapisane: 30 lis 2011, o 22:51 
Użytkownik

Posty: 1
Lokalizacja: Zielonka
witam czy moglby ktos mnie naprowadzic jak rozwiazac takie zadania ?
w drugim zadaniu wiem ze mozna skozystac z rownania 1/f=1/p+1/o ,a w pierwszym wiem ze kat padania rowna sie kontowi odbicia ale jak to udowodnic ??1. Udowodnij, że wtedy, gdy płaskie zwierciadło jest obracane o kąt \alpha kierunek wiązki odbitej obraca się o kąt 2 \alpha
2. Oświetlone przezrocze znajduje się w odległości 44 cm od ekranu. W jakiej odległości od przezrocza należy umieścić soczewkę o
ogniskowej 11 cm aby na ekranie pojawił się ostry obraz? Ile wynosi jego powiększenie?
3. Pokaż, że odległość pomiędzy przedmiotem i rzeczywistym obrazem wytwarzanym, przez skupiającą soczewkę jest zawsze większa
od 4f.
Góra
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 


 Zobacz podobne tematy
 Tytuł tematu   Autor   Odpowiedzi 
 Optyka fizyczna-poszukuje informacji.  Anonymous  3
 [Optyka Falowa] Kilka pytan...  Smash  3
 optyka falowa - zadania  Anonymous  1
 zadanka - optyka  Anonymous  1
 optyka, soczeka, bursztyn i dwa zadania :/  MitS  2
 
Atom [Regulamin Forum] [Instrukcja LaTeX-a] [Poradnik] [F.A.Q.] [Reklama] [Kontakt]
Copyright (C) Karpatka.pl