szukanie zaawansowane
 [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 2 lis 2014, o 00:17 
Użytkownik

Posty: 1001
Lokalizacja: Polska
Czy zdanie "wyznacz dziedzinę poniższej funkcji" jest poprawne pod względem logicznym? Z posiadanej przeze mnie wiedzy wynika, że dziedzina funkcji to część definicji funkcji. Więc jeśli w zadaniu zdefiniowano funkcję, to zdefiniowano też dziedzinę. Zatem moim zdaniem lepiej by brzmiało "Podaj dziedzinę poniższej funkcji" albo "Znajdź dziedzinę poniższej funkcji", czy się mylę?
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 2 lis 2014, o 00:35 
Administrator

Posty: 21370
Lokalizacja: Wrocław
AndrzejK napisał(a):
Czy zdanie "wyznacz dziedzinę poniższej funkcji" jest poprawne pod względem logicznym? Z posiadanej przeze mnie wiedzy wynika, że dziedzina funkcji to część definicji funkcji. Więc jeśli w zadaniu zdefiniowano funkcję, to zdefiniowano też dziedzinę.

Zgadza się. Ale dokładna definicja funkcji pojawia się na studiach, i to zazwyczaj tylko okołomatematycznych, więc nikt się tym specjalnie nie przejmuje, na zasadzie "wiadomo, o co chodzi".

AndrzejK napisał(a):
Zatem moim zdaniem lepiej by brzmiało "Podaj dziedzinę poniższej funkcji" albo "Znajdź dziedzinę poniższej funkcji", czy się mylę?

Mylisz się, to jest to samo polecenie. Poprawnie byłoby np. "znajdź największy podzbiór zbioru liczb rzeczywistych, dla którego wyrażenie ... ma sens liczbowy" albo "wyznacz największy podzbiór zbioru liczb rzeczywistych, który może być dziedziną funkcji określonej wzorem ..." (jeżeli już koniecznie chcesz mieć słowo "funkcja" w poleceniu).
Oczywiście, największy w sensie zawierania.

JK
Góra
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 


 Zobacz podobne tematy
 Tytuł tematu   Autor   Odpowiedzi 
 Napisz wzory, wyznacz ZW  Lame  1
 Wyznacz zbiór wartości funkcji - zadanie 36  Hołek  5
 Wyznacz dziedzinę funkcji - zadanie 8  Marioo  6
 wyznacz dziedzinę funkcji - zadanie 73  PJR  1
 Wyznacz funkcje złożoną f o g zawierająca Pi - sprawdzenie  Brieg  3
 
Atom [Regulamin Forum] [Instrukcja LaTeX-a] [Poradnik] [F.A.Q.] [Reklama] [Kontakt]
Copyright (C) Karpatka.pl