szukanie zaawansowane
 [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Kobieta Offline
PostNapisane: 15 kwi 2015, o 14:06 
Użytkownik

Posty: 45
Lokalizacja: Opole
Witam ,
mogę prosić kogoś o wytłumaczenie zadań z równaniem Bernouliego dla płynów doskonałych. Jak do takich zadań podejść, na lekcji robiliśmy tego typu zadania i z metodyką rozwiązywania nie mam problemów tylko mam problem z określeniem punktów w których mam przekroje zrobić a boję się ,że na kolokwium będą inne i nie bd wiedziała jak je ugryźć.

Zamieszczam przykładowe zadania z ćwiczeń może ktoś mi na nich wytłumaczy w którym miejscu mają być te przekroje i dlaczego, czy to wynika z treści zadań ?

Zad. 1.
Woda wypływa ze zbiornika przez symetrycznie rozgałęziony rurociąg o średnicy d=25mm. Jaka musi być wysokość H poziomu wody w zbiorniku, aby natężenie objętościowe wody w górnym rurociągu było dwa razy mniejsze od natężenia objętościowego wody w dolnym rurociągu. h=1,2m . Oblicz również całkowite natężenie objętościowe wody.
zdjęcie zadania:
http://zapodaj.net/857c0a7376af3.bmp.html

Zad. 2.
Do budynku doprowadzono wodę o gęstości p z dużego zamkniętego zbiornika , w którym nadciśnienie p _{n} , a odległość wody od osi kolektora wynosi h. Obliczyć prędkość wypływającej wody na poszczególnych kondygnacjach, jeżeli dana jest odległość x. Określić również prędkość v w kolektorze o średnicy D.
zdjęcie zadania:
http://zapodaj.net/cbf9be15a3554.bmp.html

pozdrawiam i liczę na pomoc
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 15 kwi 2015, o 14:42 
Użytkownik

Posty: 54
Lokalizacja: Krapkowice
Z tego co jeszcze z mechaniki płynów pamiętam, przekrój robiło się w miejscach gdzie uważamy ,że prędkość się zmienia, np. z przejścia z średnicy większej na mniejszą i odwrotnie. Później robimy sobie tabelkę z wartościami prędkości,ciśnienia i odległości od przyjętej osi z naszych przekrojów i na tej podstawie porównujemy je za pomocą równania Bernouliego. Oczywiście do tabelki wpisujemy tylko wartości te ,które mamy policzyć to o co nas pytają w zadaniu.

-- 15 kwi 2015, o 14:44 --

Ale niech wypowie się jeszcze osoba ,która z mechaniką ma styczność na dniach. Żebym przypadkiem koleżanki nie wprowadził w błąd.
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 15 kwi 2015, o 19:37 
Moderator

Posty: 4211
Lokalizacja: Kraków PL
 1. W obu zadaniach nie są podane długości przewodów co oznacza, że nie mogą być uwzględnione liniowe straty ciśnienia.
 2. W obu zadaniach, nie ma nic nt. uwzględnienia miejscowych strat ciśnienia (wloty, wyloty, przewężenia, kolanka, rozgałęzienia, zawory, etc.). Czy można je pominąć? Jak to było na ćwiczeniach?
Góra
Kobieta Offline
PostNapisane: 15 kwi 2015, o 19:59 
Użytkownik

Posty: 45
Lokalizacja: Opole
Tak można je pominąć gdyż wykładowca powiedział ,że to są Równania Bernouliego dla cieczy doskonałych i w tego typu zadanich pomijamy te straty..

-- 15 kwi 2015, o 20:10 --

A tak przy okazji bo też mam zadania z cieczy rzeczywistych gdzie uwzględniamy straty liniowe i miejscowe. Czyli jak w zadaniu nie ma podanych długości przewodów straty liniowe nie występują?? Bo rzeczywiście patrząc na moje zadania z tego działu tak jest. A gdy w zadaniu są podane straty np. na zaworze,kolanie,wlocie i podane są długości tych przewodów wtedy występują straty miejscowe i liniowe.
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 15 kwi 2015, o 21:36 
Moderator

Posty: 4211
Lokalizacja: Kraków PL
Straty liniowe uwzględnia się przede wszystkim w tzw. „rurociągach długich” i długość rurociągu jest jednym z podstawowych parametrów potrzebnych do ich określenia. Instalacje typu „wodociągowego”, np. w budynkach, traktuje się jako tzw. „rurociągi krótkie” i w nich uwzględnia się zazwyczaj jedynie straty miejscowe.
W zdaniach tego typu powinny być podane współczynniki strat miejscowych oporów hydraulicznych lub informacja skąd je zaczerpnąć (oczywiście na kolokwium ta druga możliwość nie wchodzi w rachubę).
Przy projektowaniu instalacji wodnych jedynie w instalacjach typu przemysłowego uwzględnia się straty liniowe i miejscowe, przynajmniej te najważniejsze (na magistralach).

-- 16 kwi 2015, o 01:20 --

Zadanie 1.

 1. Należy założyć, że ciśnienie wody, która wypłynęła na zewnątrz obu rozgałęzień rurociągu jest równe ciśnieniu otoczenia.
 2. Ponieważ nie jest podana powierzchnia lustra wody w zbiorniku trzeba przyjąć, że jest dużo większa od przekroju rurociągów i wtedy wartość energii kinetycznej wody pod lustrem przyjmujemy za równą 0).
 3. Dodatkowo, ponieważ uważamy wodę za ciecz jest doskonałą, to całe zadanie można rozwiązać w oparciu o prawo Torricellego:

   v=\sqrt{2gh}

  które można w ww. warunkach wyprowadzić z równania Bernoulliego.

Prędkość wypływu z rurociągu górnego i dolnego:

  v_1=\sqrt{2g(H-h)} \\
v_2=\sqrt{2g(H+h)}

Zależność v_2=2v_1 będzie spełniona gdy H=\frac{5}{3}h=2\mbox{ m}.

Całkowite objętościowe natężenie wypływu wody ze zbiornika:

  Q=\frac{\pi d^2}{4}(v_1+v_2)=\frac{3\pi d^2}{4}\sqrt{2g(H-h)}=0,005833\ \frac{\mbox{m}^3}{\mbox{s}}=5,833\ \frac{\mbox{dm}^3}{\mbox{s}}

Zadanie 2.

Należy nadciśnienie panujące w zbiorniku przeliczyć na wysokość dodatkowego słupa wody i zadanie jest prawie identyczne z poprzednim.
Góra
Kobieta Offline
PostNapisane: 16 kwi 2015, o 14:14 
Użytkownik

Posty: 45
Lokalizacja: Opole
Dziękuję Bardzo panu za pomoc:)..
Przyznaję pochwałę i pozdrawiam
Góra
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 


 Zobacz podobne tematy
 Tytuł tematu   Autor   Odpowiedzi 
 równanie Bernouliniego-objaśnienie  ozon  0
 Gęstość płynów  pleblo  2
 zadanie mechanika płynów  cancer86  0
 zadanie z mechaniki płynów  cancer86  0
 napory, manometry i równanie bernuliego  giga89  0
 
Atom [Regulamin Forum] [Instrukcja LaTeX-a] [Poradnik] [F.A.Q.] [Reklama] [Kontakt]
Copyright (C) Karpatka.pl