szukanie zaawansowane
 [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 11 lip 2015, o 20:59 
Użytkownik

Posty: 5
Lokalizacja: Polska
Witam. We wrześniu wybieram się do 1 liceum (klasa mat-fiz-inf). Chciałbym zostać finalistą jednej z olimpiad (informatycznej lub ewentualnie fizycznej), aby otrzymać 100 procent z matury z tego przedmiotu i zapewnić sobie możliwość dostania się na większość uczelni. Jednak patrzyłem na listę laureatów i finalistów OI i przez okres 10 lat tytułu finalisty/laureata nie uzyskał żaden uczeń z mojego miasta, który nie chodziłby do najlepszej szkoły w mej miejscowości. Stąd następujące pytania:
1)Czy ta olimpiada jest faktycznie tak trudna i nie dam rady się przez cały okres nauki liceum przygotować do niej bez ślęczenia nad książkami do późna?
2)Czy olimpiada fizyczna jest łatwiejsza?
3)Jaką literaturę polecacie na wybraną z tych olimpiad? Dokonałem zakupu wydania szóstego "Szkoły programowania C++" pana Stephena Praty, jednak wiem, iż OI to konkurs raczej algorytmiczny, stąd konieczna będzie zapewne lektura książki związanej ściśle z algorytmiką.
Proszę mnie nie zrozumieć źle, nie chcę iść na łatwiznę, po prostu nie jestem pewien, czy podołam olimpiadzie informatycznej stąd dodatkowe pytanie o tę fizykę :)
Z góry dziękuję za odpowiedź
Uniwersytet Wrocławski Instytut Matematyczny - rekrutacja 2019
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 11 lip 2015, o 22:08 
Użytkownik

Posty: 23
Lokalizacja: Warszawa
Jeżeli chodzi o OI to przede wszystkim musisz wiedzieć, że jest to olimpiada matematyczna z elementami programowania. Musisz więc swobodnie posługiwać się danym językiem programowania. Jeżeli twoim językiem wyboru jest C++ to zapoznaj się również ze standardową biblioteką z której można korzystać (STL) i takimi strukturami danych jak pair, vector, map, list, queue, set. Na stronie olimpiady jest lista książeczek z rozwiązaniami i omówieniem zadań z poprzednich edycji OI (http://oi.edu.pl/l/40/). Napewno musisz rozwiązywać dużo zadań algorytmicznych (tutaj polecam stronę http://www.spoj.com). Radziłbym również skupić się na jakości aniżeli ilości tj. rozwiązywać to coraz trudniejsze i trudniejsze zadania.

Z literatury odnośnie OI mogę Ci polecić książkę pt. "Wprowadzenie do algorytmów" (potocznie zwana CLRS). Natomiast jeżeli czujesz się mocny z matematyki to możesz sobie przejrzeć "Concrete Mathematics" autorstwa Donalda Knuth'a (nie wiem jednak czy znajdziesz polską wersje tej książki).
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 12 lip 2015, o 05:45 
Moderator

Posty: 2765
Lokalizacja: Seattle, WA
Książki:
    Wprowadzenie do algorytmów.
    Matematyka konkretna.
    Matematyka dyskretna.
    Niebieskie książeczki OI.
    Algorytmika praktyczna w konkursach Informatycznych.
Znajomość STL-a obowiązkowo, w szczególności złożoność czasowa operacji każdej struktury. A do ćwiczeń SPOJ i main.edu.pl
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 12 lip 2015, o 11:05 
Użytkownik

Posty: 5
Lokalizacja: Polska
Dziękuję za odpowiedzi. Oczywiście jeśli ktoś miałby jeszcze jakieś rady czy sugestie, to zapraszam do wypowiadania się :)
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 25 lip 2015, o 14:18 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Posty: 2
Lokalizacja: Piła
Co do Olimpiady Informatycznej: najpierw musisz w wystarczającym stopniu zapoznać się z językiem programowania (osobiście polecam C++ i jest on dosyć powszechny, a i ze znalezieniem materiałów do nauki w Internecie problemu raczej nie będzie). Jeśli chcesz zacząć od podstaw, to polecam kurs na stronie Młodzieżowej Akademii Informatycznej:

http://main.edu.pl/pl/user.phtml?op=sho ... pp&c=70000,

po każdym temacie masz zadanka z nim związane i możliwość wysłania dla sprawdzenia rozwiązania (więc załóż konto i przerabiaj po kolei). Ponadto na tej stronie są zadania z OIG, no i oczywiście OI. A nie ma chyba lepszej metody na przygotowanie się do Olimpiady Informatycznej niż przerabianie zadań z poprzednich edycji. W ostatnich dniach znalazłem w Internecie profil na YouTube:

https://www.youtube.com/user/wojtekzozlak/videos

i wydaje mi się, że można z tego wynieść wiele pożytecznych informacji. Więc sam na pewno zajrzę i obejrzę co nieco z filmików tego Pana. Co do lektur - "Wprowadzenie do algorytmów" Cormena bardzo zalecane, niemniej pozycja ta liczy 1118 stron, więc... Więc należy doszukiwać się tylko najbardziej przydatnych rzeczy! Z drugiej strony, podręcznik do informatyki poziom rozszerzony to zdecydowanie za mało, więc mimo wszystko stawiałbym na to.
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 4 sie 2015, o 21:23 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Posty: 197
Z OI bliżej do OM niż do OF. Ale jak spytałeś o fizyczną to odpowiem - wg mnie nie da się stwierdzić, która olimpiada jest łatwiejsza, ponieważ są to konkursy z różnych dziedzin (choć obydwie to nauki ścisłe), każda z nich wymaga innej wprawy i umiejętności.

Na Olimpiadzie Fizycznej oprócz rozwiązywania zadanek teoretycznych, mamy doświadczalne, które jest dobrze punktowane. Trzeba na nim korzystając z danych przyrządów zbudować układ doświadczalny, opisać model tego układu i to w jaki sposób wyciągniemy z niego szukane informacje, potem wykonać pomiary, opracować wyniki, dokonać analizy błędu/niepewności, omówić zjawiska, które mogły wpływać na wynik. Wszystkie zadania i dodatkowe pomoce potrzebne do przygotowania się znajdziesz na oficjalnej stronie Olimpiady, polecam tam zajrzeć, żeby zobaczyć z czym to się je :)

Oczywiście poza profitami wynikającymi ze zdobycia wysokiego miejsca przygotowanie do Olimpiady ma być i jest niezłą zabawą, szczególnie jeśli możesz porównywać wyniki doświadczeń z kolegami, albo rozkminiać z kimś zadanka, zarówno teoretyczne jak i doświadczalne.
Góra
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 


 Zobacz podobne tematy
 Tytuł tematu   Autor   Odpowiedzi 
 Poszukiwania materiałów do Olimpiady Lingwisycznej  Sambard  0
 XII edycja Olimpiady "O Diamentowy Indeks AGH"  xxDorianxx  17
 GMiL - przygotowanie  Konstanca  2
 IX edycja Olimpiady "O Diamentowy Indeks AGH"  Chewbacca97  115
 Przygotowanie do konkursu Politechniki Warszawskiej  Valiors  0
 
Atom [Regulamin Forum] [Instrukcja LaTeX-a] [Poradnik] [F.A.Q.] [Reklama] [Kontakt]
Copyright (C) Karpatka.pl