szukanie zaawansowane
 [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 7 cze 2016, o 21:07 
Użytkownik

Posty: 2
Lokalizacja: Wrocław
Zwracam się do Was, drodzy użytkownicy forum, o pomoc w rozwiązaniu zadania z Teorii Maszyn i Mechanizmów. Część zadania mam już gotową jednak, stanąłem w martwym punkcie i nie mam żadnego pomysłu na dalszą część, stąd z góry wielkie dzięki za każdą, nawet najmniejszą pomoc.
Treść zadania brzmi następująco, wyznaczyć P4, w taki sposób żeby mechanizm był w spoczynku.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie! :)

[ciach]
http://wstaw.org/w/3YJ2/
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 11 cze 2016, o 13:37 
Użytkownik

Posty: 5984
Lokalizacja: Staszów
Pożytecznym byłby rysunek zadania w wersji "wyjściowej" z podaniem co jest dane, co zmienne i bez dodatków "od siebie".
Domyślam się, że argumentem jest któryś z kątów lub któraś odległość członu "2" lub "4" od początku układu.
Jeżeli mechanizm ma być w spoczynku w rozpatrywanej chwili, to prędkości i przyśpieszenia wszystkich członów są równe zero. Zatem problem sprowadza się do napisania równań równowagi sił i momentów działających na człon "3" nachylony pod kątem \alpha do poziomej prowadnicy suwaka.
Chwilowym środkiem obrotu jest znany z tej zasady punkt. Suma momentów sił działających na ten człon i momentu skupionego maja dać w wyniku zero, bo wówczas mie me przyczyny, która powodowałaby ruch obrotowy członu.
Tak myślę.
W.Kr.
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 11 cze 2016, o 15:27 
Użytkownik

Posty: 2
Lokalizacja: Wrocław
Problem w tym, że prowadzący zajęcia nie podał nam żadnych kątów, żadnych odległości, itd. Zadania, które rozwiazujemy na zajęciach nie mówią ani słowa o tych wartościach (kąt i wymiary). Może to kwestia uproszczenia, nie mam pojęcia. Różni korepetytorzy również rozkładają ręce, gdyż nie mają pojęcia jak rozwiązać to zadanie bez danych. Więc jeśli miałby Pan na to jakiś pomysł, to proszę serdecznie o odpowiedź.
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 13 cze 2016, o 21:41 
Użytkownik

Posty: 5984
Lokalizacja: Staszów
Rozwiązywanie takich zadań polega na operowaniu symbolami stałych i zmiennych i przy ich "pomocy" rozwiązywanie zadań.
To zadanie należy do zadań w których poszukuje się siły równoważącej obciążenie przyłożone do członów mechanizmu.
Tymi symbolami są wektory sił, momentów, elementy (człony) mechanizmu. Każdy z nich jest określony położeniem, kierunkiem i zwrotem, "cechą kinematyczną" par jaką tworzą elementy. Rysunek mechanizmu jest sporządzony z zachowaniem skali geometrycznej oraz skali sił działających.
Symbolika napisów jest wg przyjętej ogólnie konwencji. tak więc napis \vec{R_1}_-_2_t odczytujemy tak: składowa reakcji (bo \vec{R}) członu pierwszego (1) działającego tą reakcją na człon drugi (2) prostopadła do osi członu drugiego w przegubie łączącym człony (1) i (2). Jeżeli zamiast t będzie napisane n będzie to składowa podłużna , o kierunku wzdłuż osi członu. Proszę zauważyć analogię indeksów z indeksami naprężeń stycznych i normalnych do przekroju poprzecznego pręta.
To tyle o oznaczeniach.
Zadane zadanie posiada dwie "pary postępowe". Rozwiązanie polega na wyznaczeniu niewiadomej co do modułu i zwrotu siły P_4.
Dla ułatwienia rachunków przyjmujemy (myk znany z mechaniki) kartezjański układ osi z jedną osią prostopadłą do osi członu i (znając kąty nachylenia wektorów reakcji członu (4) poprzez suwak na człon AB i wektora \vec{P} rozkładamy oba te wektory na kierunki (n) i (t) do osi układu współrzędnych.
Człon AB jest w równowadze, wg warunku zadanego z zadaniu. Zatem muszą być spełnione równania równowagi sił i momentów działających na niego.
\vec{R_A}_-_A_B + \vec{P_c} + \vec{R_B}_-_A_B=0 ..... (1)

Na "kierunku" równoległym do osi |AB| ( indeks n):
{R_A}_-_A_B  \cdot cos \alpha +{R_B}_-_A_B  \cdot sin \alpha - P_4 \cdot cos \alpha =0.....(2)

na kierunek prostopadły do osi |AB|, (indeks t ):
{R_A}_-_A_B  \cdot sin \alpha +P_c+{R_B}_-_A_B \cdot cos \alpha =0

Względem bieguna A:
M+ P_c  \cdot |AC|-P_4_-_ A_B_t  \cdot |AB| =0 ....(3)

Niewiadomymi w tym zadaniu są:
Dwie niewiadome reakcje i szukana siła. Kierunki ich są znane, bo dla niepodania w treści zadania współczynnika tarcia w parach postępowych należy przyjąć je jako pomijalnie małe a stąd ich kierunki są prostopadłe do członów po których wykonują ruchy. Zaś szukana siła ma określony w zadaniu kierunek i zwrot.
Rozwiązanie (1), (2) i (3) względem niewiadomych jest analitycznym rozwiązaniem zadania.
Przy trzech niewiadomych rozwiązanie graficzne bez przywołania wyników z rozwiązania analitycznego nie jest możliwe, stąd wykres sił można sporządzić po analitycznym obliczeniu jedne z tych trzech niewiadomych.
Proszę zauważyć, że w równaniu momentów "nie biorą udziału" składowe sił z indeksem n. oraz to, że długości odcinków AC \ i AB są znane . Znany jest też kąt nachylenia członu do innego, pionowego lub poziomego członu, ogólnie znane jest nachylenie AB.
Góra
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 


 Zobacz podobne tematy
 Tytuł tematu   Autor   Odpowiedzi 
 Statycznie niewyznaczalne, zależność wydłużeń.  macikiw2  2
 Wybór trzech osób z grupy  lejdiE  7
 znaleźć rząd elementu grupy  asia1317  3
 grupy studentów  marina92  1
 Rząd grupy - zadanie 22  cis123  6
 
Atom [Regulamin Forum] [Instrukcja LaTeX-a] [Poradnik] [F.A.Q.] [Reklama] [Kontakt]
Copyright (C) Karpatka.pl