szukanie zaawansowane
 [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 30 gru 2016, o 19:23 
Użytkownik

Posty: 5
Lokalizacja: Kraków
Czesc, probuje wyprowadzic wzor na Q dla przerzutnika RS na NOR'ach minimalizujac funckje przy uzyciu tablic Carnaugh. Po minimalizacji wychodzi mi, ze Q=S+Q\overline{R}. Natomiast postać właściwa dla bramek NOR to Q=\overline{\overline{S+Q}+R}. Probowałem to przeksztalcic zgodnie z prawami logiki, ale chyba sie gdzies zapetliem i mi sie nie udaje. Recznie sprawdzone tablice prawdy sie zgadzaja. Bylbym wdzieczny za pomoc.
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 30 gru 2016, o 20:40 
Administrator

Posty: 21677
Lokalizacja: Wrocław
Tak się składa, że

\overline{\overline{S+Q}+R}=\left( S+Q\right) \overline{R}.

JK
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 30 gru 2016, o 21:37 
Użytkownik

Posty: 5
Lokalizacja: Kraków
W istocie tak jest. Tylko, ze (S+Q)\overline{R} = S\overline{R} + Q\overline{R} to nie jest przeciez to samo co S+Q\overline{R} ???
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 30 gru 2016, o 22:08 
Użytkownik

Posty: 151
Lokalizacja: Łódź
szturm napisał(a):
W istocie tak jest. Tylko, ze (S+Q)\overline{R} = S\overline{R} + Q\overline{R} to nie jest przeciez to samo co S+Q\overline{R} ???


zdecydowanie nie to samo.
zatem nieprawdą jest że

szturm napisał(a):
Recznie sprawdzone tablice prawdy sie zgadzaja.
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 30 gru 2016, o 22:26 
Użytkownik

Posty: 5
Lokalizacja: Kraków
Racja, jest to przerzutnik RS na bramkach NOR. Jego stan aktywny to "1". Posiada on stany zabronione wejsc dla R = "1" oraz S = "1", z tego tez wzgledu w tablicy Carnaugh'a oznaoczne sa one jako X. W procesie minimalizacji traktowane sa one jako 'nieistotne', podlegajace minimalizacji jak "1". Kiedy rozpiszemy tablice prawdy dla Q=S+Q\overline{R} oraz Q=\overline{\overline{S+Q}+R} to sa one zgodne dla wszystkich stanow wejsc Q, S i R poza wlasnie R = "1" oraz S = "1", czyli funkcja zostala poprawnie zminimalizowana w kontekscie zalozen ukladu, ale nie jest poprawna matematycznie. Dokladnie taki sam tok rozwiazania zastosowalem dla przerzutnika RS na bramkach NAND i tam wszystko bylo w porzadku - funkcje po minimalizacji udalo sie przeksztalcic zgodnie z prawami logiki by uzyc jedynie zaprzeczonego iloczynu (czyli bramek NAND). Jeszcze nie do konca rozumiem w czym problem dla NOR. Mozliwe, ze nalezy doprowadzic do przeksztalcen by uzyskac czlon oparty o operacje NOR i sprawdzic czy dla wszystkich stanow wejsc poza R = "1" oraz S = "1" czlony pozostale nie wplywaja na wynik wyrazenia.
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 2 sty 2017, o 11:21 
Użytkownik

Posty: 126
Lokalizacja: Gdańsk
X lat temu, na ostatnim wykładzie teorii układów logicznych (bramki logiczne) mój wykładowca powiedział (elektronika na PW-wa):
Algebra Boole'a załamuje się na układach średniej skali integracji: przerzutniki, liczniki, rejestry przesuwne, multipleksery etc
Na szczęście algebra Boole'a wraca z całą mocą w technice programowania komputerów - jest fundamentem tego programowania. Językiem o bezpośrednim związku z algebrą Boole'a jest język najniższego poziomu w każdym mikroprocesorze - język asemblera.
Góra
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 


 Zobacz podobne tematy
 Tytuł tematu   Autor   Odpowiedzi 
 Problem z implikacja  Aram  6
 Problem z zadaniem.  krakus  4
 Problem ze zrozumieniem zadania  Grrrr  7
 Problem z dowodzeniem formuł  pajq  5
 sumy i iloczyny zbiorow  casusrad  1
 
Atom [Regulamin Forum] [Instrukcja LaTeX-a] [Poradnik] [F.A.Q.] [Reklama] [Kontakt]
Copyright (C) Karpatka.pl