szukanie zaawansowane
 [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Kobieta Offline
PostNapisane: 19 kwi 2017, o 13:21 
Użytkownik

Posty: 47
Lokalizacja: Białystok
Mam szereg czasowy składający się z 44 obserwacji (kwartalne). Jest to szereg z trendem rosnącym z wahaniami sezonowymi. Po stworzeniu wykresu okazało się, że są to wahania addytywne. Wygładziłam szereg metodą mechaniczną średniej ruchomej scentrowanej dla parzystej liczby okresów k=4. Wyznaczyłam wszystkie wskaźniki sezonowości. Wynik jest dobry bo ich suma wynosi 0.
Mam problem z prognozowaniem na kolejne okresy (tzn. 45,46,47,48). Wiem, że prognoza ma się składać z wartość prognozowanej cechy w momencie wynikająca TYLKO z trendu i sumy wskaźnika sezonowości.
Mam problem z wyznaczeniem właśnie z wartości z trendu w tych okresach.
Szereg po zastosowaniu średniej ruchomej uległ skróceniu i kończy się się na 42 okresie i nie wiem co z tym robić.
Czy jest możliwe prognozowanie na okresy 45,46,47,48 (i uzupełnienie tą metodą luk wynikających ze skrócenia szeregu) za pomocą metody mechanicznej a nie analitycznej funkcji trendu (liniowa y=at+b)? Mam zapisane w poleceniu metodę średniej ruchomej i nie wiem czy to "wypada" mieszać.
Czytałam o podwójnej średniej ruchomej w modelach z trendem, ale nie mam żadnego przykładu. Czy mam po prostu robić ruchomą średnią scentrowaną na kolejne okresy (w tym te luki) z wygładzonego szeregu (wyznaczę jedną i biorę tą do kolejnej średniej itd.)? Czy jedyna możliwość prognozy to funkcja trendu?

I jak mam policzyć błąd prognozy? Bo jeśli uzupełnię te 2 okresy wynikające ze skrócenia szeregu to wyznaczę chyba prognozę wygasłą (bo mam przecież empiryczne wartości z tego okresu), a błąd prognozy to będzie różnica między tymi wartościami - o ile to w ogóle ma sens. Natomiast co z błędami prognozy na kolejne kwartały 45,46,47,48?
Góra
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 


 Zobacz podobne tematy
 Tytuł tematu   Autor   Odpowiedzi 
 Metoda Lagrange'a  socio  0
 badania operacyjne metoda dualna  karolina150490  0
 Metoda simplex minimum  beciaaa1990  0
 Metoda Hellwiga - zadanie 2  agu21  0
 ekonometria - metoda simpleks  buniek09  0
 
Atom [Regulamin Forum] [Instrukcja LaTeX-a] [Poradnik] [F.A.Q.] [Reklama] [Kontakt]
Copyright (C) Karpatka.pl