szukanie zaawansowane
 [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 12 sie 2017, o 19:13 
Użytkownik

Posty: 4
Lokalizacja: Warszawa
witam,
moja wiedza nt. fizyki/matematyki wyższej jest nikła, na pewno na tyle, żeby zrozumieć zapis matematyczny tego co właśnie przeczytałem. dopiero od października startuję na uniwersytet. ale do rzeczy: wpadłem w internecie na publikację nt. kryształu Plancka-Kleinerta. czy ktoś z was może o tym kiedyś słyszał? własnie w tej publikacji, w zestawieniu obliczeń wychodzi im, że fala podłużna może mieć prędkość pona 500 000 km/s!!!
tak jak mówiłem, moja wiedza na temat fizyki jest na poziomie szkoły średniej + trochę rachunku różniczkowego, stąd pojęcia nie mam, czy to mogłaby być prawdziwa teoria. to dział dyskusji, więc chętnie bym przeczytał coś ciekawego więcej na ten temat, w języku polskiego.
nie wiem czy można tutaj umieszczać linki, stąd przepis na odnalezienie pozycji:
google - Planck Kleinert crystal
notabene to publikacja polskiego profesora
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 14 sie 2017, o 01:11 
Użytkownik

Posty: 3590
Lokalizacja: Kraków PL
ifu napisał(a):
... czy to mogłaby być prawdziwa teoria. ...
Powinno być „prawdziwa”.
Nie wiem. Aby tak było, musiałaby być spójna i kompletna. Jestem (Ty pewnie też) za mało kompetentny, aby wypowiadać się w tej sprawie. Najpierw trzeba dość dobrze opanować fizykę, w tym w szczególności teorie względności, a później można snuć rozważania na ten temat.
Poczekaj. Jeśli ta teoria ma „ręce i nogi”, to będzie się o niej dyskutować i wcześniej czy później ktoś oblatany dokona jej całościowej oceny.
Ww. ocena może zależeć od ewentualnego eksperymentalnego potwierdzenia (lub zaprzeczenia) jakiegoś fragmentu tej teorii.

To, że Hagen Kleinert, autor teorii, urodził się w miejscu, które obecnie znajduje się w Polsce jeszcze nie upoważnia do pisania o nim „polski profesor”. Narodowość zależy od przodków (pochodzenie), języka wychowania i poczucia tożsamości narodowej. De.Wiki pisze, że ww, jest Niemcem i chyba tak jest w istocie.
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 14 sie 2017, o 07:31 
Użytkownik

Posty: 114
Lokalizacja: Łódź
ifu napisał(a):
witam,
własnie w tej publikacji, w zestawieniu obliczeń wychodzi im, że fala podłużna może mieć prędkość pona 500 000 km/s!!!


gdzie jest ten wniosek?
autor wykorzystuje nierelatywistyczne równanie Schrodingera,
więc to trochę dziwne.
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 14 sie 2017, o 10:00 
Moderator
Avatar użytkownika

Posty: 2635
Lokalizacja: Warszawa
ifu napisał(a):
że fala podłużna może mieć prędkość pona 500 000 km/s!!!


Są dwa rodzaje prędkości fali: grupowa i fazowa. Jedna z nich może przekraczać c, to nic nowego :wink:

Cytuj:
czy to mogłaby być prawdziwa teoria. to dział dyskusji


W tej chwili to nie teoria, ponieważ nie jest zweryfikowana doświadczalnie. Ot zwykły model matematyczny.

Z tego co znalazłem na necie:
Model opiera się na rzeczy znanej z fizyki kryształów, mianowicie tym, że kryształy z defektami można modelować przez rozmaitości z niezerową krzywizną i torsją, tak jak to się robi w modelu Einsteina-Cartana. Rozważany model próbuje w analogiczny sposób opisać grawitację w skali Plancka, czyli coś co nazwalibyśmy już "kwantową grawitacją."

SlotaWoj napisał(a):
To, że Hagen Kleinert, autor teorii, urodził się w miejscu, które obecnie znajduje się w Polsce jeszcze nie upoważnia do pisania o nim „polski profesor”.


ifu miał na myśli profesora Marka Danielewskiego i jego artykuł 1 oraz artykuł 2. Przede wszystkim ów profesor zajmuje się inżynierią materiałową, są zatem małe szanse, że ogarnia wystarczająco dobrze temat kwantowania grawitacji. W samych publikacja autor deklaruje jakoby jego podejście rozwiązało wszelkie problemy świata fizyków, czego niestety w żaden sposób nie pokazuje. Wyprowadza tylko równanie Schrodingera (równanie nierelatywistyczne, więc nie pasujące do tego co autor chciał zrobić), prawo Newtona i parę sztuczek matematycznych. To są chyba jedyne jego publikacje w temacie, do tego pochodzą sprzed 10 lat. Plus niewiele w internecie na ten temat można znaleźć, a to znaczy, że fizycy tematu nie podchwycili. Nie musisz się zatem za bardzo tym modelem przejmować :wink:
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 15 sie 2017, o 20:57 
Użytkownik

Posty: 4
Lokalizacja: Warszawa
Tak, dokładnie chodzilo mi o publikacje przytoczone przez AiDiego, tzn. publikacje profesora Danielewskiego, a nie o samego Kleinerta. Zresztą, wydaje mi się, że skoro AiDi to wyczytał, to jasno zaznaczyłem to w swojej pierwszej wiadomości. Tak samo jeśli chodzi o moją znajomość fizyki, zaznaczyłem, że jest marna. Cóż, jak widać, nie jest mi dane, jak narazie, zrozumieć o co chodzi w tej publikacji i czy ma to w ogóle sens. "Relatywistyczne równanie" też kompletnie mi nic nie mówi. O równaniu Schrodingera oczywiście słyszałem, aczkolwiek rozróżnić go nie umiem. Jasnym jest więc, że dyskusja ze mną nie ma sensu. Chciałem tylko poznać Wasze opinie na temat samej teorii/publikacji. Dziękuję za wypowiedzi.
Góra
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 


 Zobacz podobne tematy
 Tytuł tematu   Autor   Odpowiedzi 
 Stała Plancka - zadanie 3  Fotoraj  1
 Stała Plancka  kamil256  0
 Przejście do równania dualnego (równania Fokkera-Plancka)  laser15  2
 Stała Plancka - zadanie 2  misuszatek  2
 Wyznaczenie stałej Plancka  horscik  5
 
Atom [Regulamin Forum] [Instrukcja LaTeX-a] [Poradnik] [F.A.Q.] [Reklama] [Kontakt]
Copyright (C) Karpatka.pl