szukanie zaawansowane
 [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 11 paź 2017, o 22:45 
Użytkownik

Posty: 223
Lokalizacja: Płock
Wiem, że to może być głupie pytanie, ale nie znam odpowiedzi więc pytam i proszę o odpowiedź
Załóżmy, że jedzie samochód z jakąś dużą prędkością, np. 100 km/h. Ma on otwarte oba okna w drzwiach po prawo i po lewo względem siedzącego w samochodzie. Czy jeśli będę stał przed nim i on będzie przejeżdżał przede mną, a ja spróbuję przerzucić kuleczkę przez dwa otwarte okna (żeby wypadła przez drugie, załóżmy, że na pewno trafię) to kulka przeleci przez oba okna czy zatrzyma się w środku samochodu?
Uniwersytet Wrocławski Instytut Matematyczny - rekrutacja 2018
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 11 paź 2017, o 22:52 
Moderator
Avatar użytkownika

Posty: 2997
Lokalizacja: Warszawa
Jeśli nadasz jej odpowiednio dużą prędkość to przeleci. Żeby wiedzieć jaką, potrzebujemy dodatkowo wiedzieć jaka jest szerokość szyby s i szerokość samochodu d.
Oznaczmy szybkość samochodu przez v, kulki przez u i załóżmy że wpada do samochodu tuż przy krawędzi otwartej szyby (mam nadzieję, że wiadomo o co chodzi). Kulka w czasie t musi przelecieć szerokość samochodu d=u\cdot t. Samochód w tym czasie musi przejechać do przodu nie więcej niż wynosi szerokość szyby: v\cdot t \le s. Stąd \frac{vd}{s} \le u.


PS. Jakbyś stał przed samochodem to byś raczej nie przeżył :wink:
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 11 paź 2017, o 22:54 
Użytkownik

Posty: 223
Lokalizacja: Płock
Dlaczego więc mucha wlatująca do jadącego autobusu nie wpada na tył autobusu? Bo jest za wolny?
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 11 paź 2017, o 22:59 
Moderator
Avatar użytkownika

Posty: 2997
Lokalizacja: Warszawa
Mucha wpadająca do autobusu to zupełnie inna sytuacja niż ta, o której mówiłeś na początku. Chyba, że źle Cię zrozumiałem. Ja myślałem, że Ty stoisz obok trasy i rzucasz sobie kulkę przez przejeżdżający obok samochód. Jak to ma się do muchy? Jak ta mucha wlatuje? Kiedy? Czy ma prędkość tylko poprzeczną do kierunku jazdy, czy ma też trochę prędkości w kierunku jazdy? Doprecyzuj.
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 11 paź 2017, o 23:05 
Użytkownik

Posty: 223
Lokalizacja: Płock
Mucha wpadająca to autobusu - tak samo jak kulka wpada do samochodu. Głównie chodzi mi o to, dlaczego mucha lata w autobusie i nie uderza w tył, dlaczego jak np podskoczymy w autobusie to nie polecimy do tyłu, a np. wg siły Coriolisa, gdy rzucę piłkę ze środka karuzeli to nie obraca się ona razem z karuzelą, tylko leci prosto.
.....coś chyba pomieszałem, próbuję dopiero zrozumieć siłę Coriolisa, nie wychodzi mi to

EDIT (zobaczyłem wiadomość po edytowaniu)
Dobrze zrozumiałeś. Jeśli to zależy od prędkości, to już rozumiem.
Chodziło mi o to, że mucha wlatuje bokiem autobusu przez okno.
AiDi napisał(a):
Samochód w tym czasie musi przejechać do przodu nie więcej niż wynosi szerokość szyby

to zdanie mi wszystko wyjaśniło
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 11 paź 2017, o 23:12 
Moderator
Avatar użytkownika

Posty: 2997
Lokalizacja: Warszawa
Jeśli autobus jedzie ze stałą prędkością względem ulicy, to Ty też masz tę prędkość razem z nim. Jakbyś miał lecieć do tyłu to jakoś byś tę prędkość musiał wytracić. Pierwsza zasada dynamiki. Jak jedziesz z autobusem i podskoczysz, to dalej z nim jedziesz. Jakby ktoś Ciebie wrzucił do jadącego autobusu, poprzecznie do jego kierunku jazdy, to nie zatrzymałbyś się tak nagle, tylko poleciał do tyłu autobusu (lub bardziej: autobus by dogonił swym tyłem Ciebie i by było bum).
Jeśli mucha lata normalnie w autobusie, to musiała razem z nim się rozpędzać. Jeśli np. wleci do stojącego autobusu i będzie wisiała w powietrzu i on zacznie przyspieszać to mucha "poleci" do tyłu, bo żadna siła w kierunku jazdy autobusu na nią nie działa, zatem nie może razem z nim przyspieszać. Jeśli np. siądzie sobie na poręczy, to autobus ją pociągnie ze sobą (dzięki sile tarcia między muchą i poręczą). Wtedy jak już prędkość jazdy się ustali to mucha może sobie jakby nigdy nic latać po autobusie, bo razem z nim jedzie.

A do siły Coriolisa to ta mucha ma się nijak :wink:
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 11 paź 2017, o 23:17 
Użytkownik

Posty: 223
Lokalizacja: Płock
Wiem, że to ma sie nijak do siły Coriolisa, ale nie rozumiałem tego, dlaczego właśnie mucha może sobie swobodnie jechać razem z autobusem, a piłka rzucona na karuzeli nie kręci się razem z nią (a przecież oboje są w powietrzu, a pod nimi jest poruszające się ciało), a na tym właśnie przykładzie (piłki rzuconej na karuzeli) próbuję zrozumieć siłę Coriolisa. Dziękuję za pomoc :)
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 11 paź 2017, o 23:37 
Moderator
Avatar użytkownika

Posty: 2997
Lokalizacja: Warszawa
Z karuzelą jest ten problem, że mamy tam do czynienia z ruchem obrotowym. Autobus porusza się ruchem postępowym, więc jakby wszystkie jego części mają tę samą prędkość. W przypadku karuzeli różne jej części mają różną prędkość (liniową), nawet jeśli obraca się ona jednostajnie. To jest "źródło" siły Coriolisa - jeśli piłka startowała ze środka to nie miała żadnej prędkości związanej z ruchem po okręgu, w "bok". Teraz jeśli rzucimy tę piłkę i popatrzymy z perspektywy obserwatora na ziemi, to zacznie ona mieć pod sobą części karuzeli które się poruszają w "bok", i to coraz szybciej im dalej jest piłka. Uciekają one w bok od piłki. Obserwator widzi, że leci ona cały czas prosto i karuzela się pod nią kręci. Ale osoba stojąca na karuzeli i poruszająca się razem z nią w "bok" (a zatem i uciekająca od piłki) widzi, że to piłka od niej ucieka. Efekt ten jest oczywiście czysto kinematyczny (przynajmniej w mechanice klasycznej) i łamie zasady dynamiki Newtona. Dlatego żeby je uratować (przynajmniej pierwsze dwie, bo trzeciej się nie da) stosujemy trick matematyczny nazywany "siłami bezwładności". W tym przypadku jest to siła Coriolisa. Pojawia się ona zawsze jeśli nasz układ odniesienia się obraca i jakieś ciało się w nim porusza. Bo zawsze w wyniku tego ruchu wleci ono w jakiś obszar układu, który ma inną prędkość niż obszar w którym było wcześniej.

To samo ze zrzucaniem różnych rzeczy np. z wieży Eiffla. Szczyt wieży ma większą prędkość w bok niż jej spód (bo znajduje się dalej od osi obrotu). Ciało znajdujące się na szczycie i puszczone w dół będzie miało boczną prędkość taką jak na szczycie, ale wpadać będzie w obszar, który jednak porusza się wolniej. Dlatego widzimy, że te spadające ciała odlatują w bok.
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 12 paź 2017, o 08:49 
Użytkownik

Posty: 223
Lokalizacja: Płock
Dziękuję bardzo za wytłumaczenie:)
Góra
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 


 Zobacz podobne tematy
 Tytuł tematu   Autor   Odpowiedzi 
 wektor siły działającej na to ciało  KOLO41a  1
 Ciało wyrzucone pionowo  tfukowsky  2
 pocisk przebił ciało  mida  1
 Ciało o masie 50kg  pankracyignacy  1
 2 klocki przełożone przez krążek; przyspieszenie, masa  cyniu  0
cron
 
Atom [Regulamin Forum] [Instrukcja LaTeX-a] [Poradnik] [F.A.Q.] [Reklama] [Kontakt]
Copyright (C) Karpatka.pl