szukanie zaawansowane
 [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 18 gru 2017, o 19:22 
Użytkownik

Posty: 5
Lokalizacja: Pn-Zach
Witam.
Wpisałem się w tym wątku, by nie tworzyć kolejnego. Chciałbym poprosić studentów (obecnych lub byłych) matematyki o pomoc w znalezieniu literatury do samodzielnej nauki. Chodzi mi nie tyle o podstawy, a o uzupełnienie wiedzy, którą nabyłem na studiach na politechnice. Posiadam trochę podręczników i zbiorów zadań, także poradniki tzw. encyklopedyczne, choć jak wiadomo powszechnie, na studiach technicznych generalnie przerabia się analizę, algebrę z geometrią analityczną, mam jeszcze wykłady z pierwszego semestru, doszliśmy do całki potrójnej, powierzchniowej, były też ciała, przestrzenie liniowe, na drugim semestrze równania różniczkowe, transformaty pod kątem wykorzystania w elektrotechnice/elektronice, miałem jeszcze na ostatnim, to jest trzecim, semestrze funkcje zespolone, z tego co pamiętam takie zagadnienia jak residuum, czy szereg Laurenta. Chodzi mi o podręczniki ze "stajni" że tak powiem PWN, być może podobnych wydawnictw, najlepiej utrzymane w klimacie lat 60-tych/70-tych/80-tych, z reguły wydawane wówczas książki są dość ciekawe w odbiorze. Zależy mi na książkach z krótkim wstępem teoretycznym, definicjami, i przykładami, a nie tylko "suchym" wykładem.

Może zacznę od tego, co posiadam, i z czego się uczyłem (i uczę nadal, gdyż np. ostatnio poznałem trochę zagadnień ze statystyki inżynierskiej, modelowania dynamicznego). Z analizy Krysicki, Włodarski, Berman, mam cztery części podręcznika Matematyka z serii Elektronika-Telekomunikacja Żakowski, Decewicz, Trajdos... Leję dwa tomy, z analizą, oraz geometrią analityczną. Zbiór zadań z matematyki Minorskiego, jedną z książek Leitnera Matematyka dla inżynierów, Poradnik inżyniera matematyka, poradniki ala Bronsztejn, Siemiendiajew do szybkiego, codziennego korzystania, Tablice wydawnictwa Adamantan. Z geometrii jedynie pozycje typu Przygotowanie do egzaminów na wyższe uczelnie, oraz Gdowski, Pluciński, ale to taki poziom pomiędzy dawną szkołą średnią a pierwszym rokiem studiów inżynierskich. Kilka pomniejszych zbiorów z analizy, czy algebry, do korzystania codziennego. Smirnowa Matematyka, tom 2, 3, 4.

Wystarczy mi zestaw tzw. "klasyków", który umożliwi po prostu usystematyzowanie pojęć, definicji, działów. Mam możliwości zdobycia części pozycji, antykwariaty internetowe, a także przede wszystkim biblioteka książnicy i czytelnia uniwersytetu od czasu do czasu, gdzie korzystam z np. polskich norm.
Uniwersytet Wrocławski Instytut Matematyczny - rekrutacja 2019
Góra
Kobieta Offline
PostNapisane: 8 kwi 2018, o 19:35 
Użytkownik

Posty: 26
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kiedyś nabywałam stosy tanio sprzedawanych książek matematycznych w antykwariatach i na allegro, po ukończeniu studiów matematycznych większość odsprzedałam równie tanio (choć najpotrzebniejsze zachowałam dla siebie ;))

Matematyka to nauka abstrakcyjna, dla kogoś kto lubi taki trochę wyimaginowany świat, więc musi Ci to odpowiadać. Skoro kończyłeś studia na politechnice, to może wolałbyś się zająć czymś bardziej przyziemnym: budową maszyn, działaniem komputerów, itp.?

Studiowałam nawet matematykę "stosowaną". W cudzysłowiu piszę, bo tych zastosowań w praktyce za wiele nie znam. Więcej ich będą znać inżynierowie. Gdybym wiedziała, że po tych studiach i tak nie bardzo będę zajmować się zastosowaniami zagadnień matematyki wyższej w życiu praktycznym, np. w pracy, poszłabym na matematykę teoretyczną po prostu.

Osobiście mogę polecić łamigłówki, np. z czasopisma Logi-Mix itp. Też rozwijają matematycznie, a i mogą sprawiać przyjemność ;)
Góra
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 


 Zobacz podobne tematy
 Tytuł tematu   Autor   Odpowiedzi 
 Teoria liczb: literatura  ymar  2
 Książka do nauki logiki wyższego rzędu.  nm108  1
 Książka do nauki matematyki.  KazikWielki  1
 Literatura na temat numerycznego odwracania macierzy  suppeune  1
 Analiza matematyczna - książka do nauki  Czingisham  10
 
Atom [Regulamin Forum] [Instrukcja LaTeX-a] [Poradnik] [F.A.Q.] [Reklama] [Kontakt]
Copyright (C) Karpatka.pl