Dziękuję za konstruktywną wypowiedź, aczkolwiek pomimo długiego studiowania tego tematu dalej nie jestem w stanie go 100%owo zrozumieć.
Rozwiązując zadania i poddając je analizie doszedłem do następujących wniosków:
-Układ współrzędnych nie ma wpływu na znak momentów gnących (w układzie belka poziomo siły prostopadle), siły z lewej strony przekroju do góry są po prosu dodatnie wg konwencji znaków, układ współrzędnych ma za to wpływ na znaki sił reakcji w równaniach statyki
Problem pojawia się natomiast gdy zachodzi potrzeba napisania równania momentów gnących od prawej, a nie od lewej strony belki.
Mianowicie, z moich własnych prób i analiz wynika że aby to zrobić poprawnie (sugerowałem się tym by wykres momentów gnących zachował swój kształt (był tylko odbiciem lustrzanym względem osi y w układzie

), czyli by np dla belki o długości

, wynik dla równania od lewej strony belki dla

był taki sam jak wynik równania od prawej strony belki dla

) należy zachować znaki sił tnących (reakcji, skupionych) a zmienić znaki momentów gnących skupionych.
Problem polega na tym, że w każdym podręczniku i na każdej stronie internetowej jest napisane by rozpatrywać jako dodatnie siły po lewej stronie skierowane w górę i z prawej strony przekroju skierowane w dół z czego wynika że należałoby zmienić znak sił tnących (oraz momentów skupionych).
„Siła poprzeczna spowodowana składowymi sił działających po lewej stronie przekroju do góry ma znak dodatni, w przeciwnym wypadku – ujemny. Jeżeli do wyznaczenia siły poprzecznej posłużymy się składowymi sił działającymi po prawej stronie przekroju, to wtedy postąpimy odwrotnie (...)
Moment gnący spowodowany siłami zewnętrznymi działającymi do góry jest dodatni, a działający w dół – ujemny (niezależnie od tego, czy wyznaczamy tę wielkość, sumując momenty sił działających z lewej, czy prawej strony przekroju)” - Z. Dyląg, A. Jakubowicz, Z. Orłoś - Wytrzymałość Materiałów Tom I
Niestety wyniki nie wychodzą takie jakich bym się spodziewał gdy zmieniam znak sił tnących i momentów (wg książki), wychodzą wtedy gdy zmieniam jedynie znaki momentów).
Czy mógłby mi Pan to wytłumaczyć?
@edycja
Czytając swój własny post zauważyłem że prawdopodobnie źle zinterpretowałem nadesłany cytat:
„Moment gnący spowodowany siłami zewnętrznymi działającymi do góry jest dodatni, a działający w dół – ujemny (niezależnie od tego, czy wyznaczamy tę wielkość, sumując momenty sił działających z lewej, czy prawej strony przekroju)”
Z tego wynika, że dla sił skierowanych do góry, moment gnący będzie dodatni niezależnie od strony z której rozpatrujemy belkę czyli tak jak mi się wydaje że jest poprawne
„Siła poprzeczna spowodowana składowymi sił działających po lewej stronie przekroju do góry ma znak dodatni, w przeciwnym wypadku – ujemny. Jeżeli do wyznaczenia siły poprzecznej posłużymy się składowymi sił działającymi po prawej stronie przekroju, to wtedy postąpimy odwrotnie (...)"
Lecz stąd wynika że znaki siły tnących należałoby zmienić przy zmianie stron z której rozpatrujemy belkę. A przecież siły tnące to pochodna po momentach gnących, więc znak musi pozostać ten sam.
Jak można to interpretować?