szukanie zaawansowane
 [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 8 maja 2018, o 07:32 
Użytkownik

Posty: 4
Lokalizacja: Wrocław
Witam.

Orientujecie się może, czy istnieje taki program komputerowy, który pozwala w układzie współrzędnych narysować (za pomocą myszy na układzie współrzędnych) jakiś wykres, i automatycznie do takiego wykresu wygenerować odpowiednie równanie (funkcję)?

Przykład wykorzystania. Załóżmy, że chciałbym się zmotywować do nauki ;-) Niech liczba minut, które mogę poświęcić na korzystanie z internetu wyliczana jest wprost z mojej szkolnej średniej. Załóżmy, że dla średniej z przedziału 1...1,9 nie wolno mi w ogóle korzystać z internetu, a przy średniej 6.0 niech to będzie 10 godzin. Sprawmy, że im bliżej wysokich ocen, tym szybciej będzie naliczał się czas możliwości korzystania z internetu.

Czyli potrzebował bym funkcję, której działania odwzorowaniem będzie wykres zaczynający się w punkcie (0,1) a kończył w punkcie (6,10), przy czym będzie to jakaś krzywa na kształt postępu geometrycznego.

I teraz mamy dwa wyjścia - albo kombinować metodą prób i błędów stworzyć coś z ręki, albo poszukać jakiejś aplikacji, która pozwoli na odręczne narysowanie wykresu i automatyczne wygenerowanie funkcji do takiego wykresu.

Gdy już będę miał funkcję zwracającą sensowne wyniki (zwracającą liczbę minut na podstawie zadeklarowanej średniej) mógłbym pokusić się na napisanie skryptu (np. dla routera Mikrotik), który automatycznie będzie logował się do dziennika elektronicznego, pobierze oceny z wszystkich przedmiotów, obliczy sobie średnią, na podstawie średniej obliczy czas przysługujących mi minut, i automatycznie tak ustawi HotSpot-a, bym dostał odpowiednią (do mojej średniej) liczbę przysługujących mi minut korzystania z internetu.

Fajne, bo nawet najmniejsza poprawa mojej średniej będzie miała wpływ na zwiększenie przyznanego mi limitu minut na korzystanie z internetu. Co równie fajne, tak na prawdę moi nauczyciele (zupełnie o tym nie wiedząc), wstawiając oceny do dziennika elektronicznego, będą regulowali mi czas, który mogę przeznaczyć na bieganie po internecie (więc nie będę musiał mieć pretensji do rodziców o to, że obcięli mi internet ;-) ). A jeśli nagle zacznie mi iść gorzej, i średnia mi spadnie automatycznie będę miał więcej czasu na siedzenie przy książkach :-)

Od pomysłu do przemysłu (przy okazji wyszło, że przydał by mi się program, który zwróci funkcję na podstawie naszkicowanego wykresu).
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 8 maja 2018, o 08:53 
Użytkownik

Posty: 777
Lokalizacja: Polska
Całkiem porządnie. Miałem kiedyś program, który zczytywał z wykresu wartości i dokonywał aproksymacji wielomianowej tej funkcji; pisałem go z kolegą. Możnaby go z pewnością bardziej dostosować, tj. zrobić bazę funkcji, którymi próbujemy aproksymować wykres i wtedy z pewnością mogłoby pójść lepiej. Niestety programu już nie mam :/
Góra
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 


 Zobacz podobne tematy
 Tytuł tematu   Autor   Odpowiedzi 
 Zbiór wartości funkcji  the moon  1
 Wykresy funkcji, srodek odcinka  1exam  4
 Dowód funkcji monotonicznej ujemnej  Anonymous  3
 Składanie i parzystość funkcji-2 zadania.  qkiz  1
 Zbadac parzystosc i nieparzystosc funkcji  pangucio  5
 
Atom [Regulamin Forum] [Instrukcja LaTeX-a] [Poradnik] [F.A.Q.] [Reklama] [Kontakt]
Copyright (C) Karpatka.pl