szukanie zaawansowane
 [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
Kobieta Offline
PostNapisane: 10 maja 2018, o 11:45 
Użytkownik

Posty: 1
Lokalizacja: koszalin
Z racji tego że matematykę finansową miałam kilka lat temu, :? więc wiedza trochę zapomniana, notatek brak niestety a pilnie potrzebuję pomocy w poniższych zadaniach, więc bardzo proszę o jakiekolwiek wskazówki jak rozwiązać te zadania: :mrgreen:

1. Kapitał początkowy 1200 zł oprocentowuje się wg stopy nominalnej 9 % kapitalizacja nastepuje co kwartał. obliczyć kiedy kapitał osiągnie wartość co najmniej 1670 zł oraz obliczyć odsetki za następne 2,5 roku.

2. Weksel o wartości nominalnej 6200 zł zabezpiecza pewną pożyczkę udzieloną na 252 dni. Przy terminie pożyczki 192 dni jej wartość początkowa byłaby o 140 zł większa. Obliczyć stopę dyskontową i wartość początkową udzielonej pożyczki na 252 dni.

3. Na koncie oprocentowanym wg stopy nominalnej 6,6 % z kapitalizacją na koniec każdego miesiąca na początku roku znajduje się 50400 zł.
Jaką maksymalną kwotę można wypłacać z konta na kinec każdego miesiąca przez 5 lat?
Ile razy na koniec kolejnych miesięcy można z tego konta wypłacac po 1100 zł?

4. Marek mieszka w domu który kupił 6 lat temu za 480 tys. zaciągając 25-latni kredyt na całą wartość domu. Stałe nominalne oprocentowanie kredytu wynosiło 8 %. Marek właśnie zapłacił 72-ą ratę. Od momentu zaciągnięcia kredytu stopy znacznie spadły i teraz można refinansować pozostały dług pod 5,7% (spłacić całe bieżące zadłużenie zaciągając inny kredyt z tą samą datą zakończenia spłaty, ale niższą stopą). Wcześniejsza spłata wiąże się jednak z koniecznością wniesienia dodatkowej opłaty w wysokości 25 tysięcy. O ile spadnie / wzrośnie rata, jeśli Marek zdecyduje się na refinansowanie?
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 10 maja 2018, o 18:12 
Użytkownik

Posty: 151
Lokalizacja: obecnie Łódź
Wszystko opiera się o jeden wzór: FV=PV\left(1+\frac{r}{m}\right)^{nm}, gdzie r to stopa oprocentowania w skali roku, m to liczba okresów kapitalizacji odsetek w roku, n to liczba lat.

A poza tym moim zdaniem nazywanie tego matematyką finansową powinno być zabronione, bo później osoby nie wiedzące, że jest w ogóle coś takiego jak np. stochastyczne równania różniczkowe, myślą że mają pojęcie o matematyce finansowej.
Góra
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 


 Zobacz podobne tematy
 Tytuł tematu   Autor   Odpowiedzi 
 Matematyka Finansowa - zadanie 108  magore  1
 Matematyka finansowa - zadanie 4  A-gus  0
 Zadania z ekonomii  hade  2
 matematyka ubezpieczeń  spiritss  0
 Zadania tekstowe - kapitalizacja odsetek  kurt55  3
 
Atom [Regulamin Forum] [Instrukcja LaTeX-a] [Poradnik] [F.A.Q.] [Reklama] [Kontakt]
Copyright (C) Karpatka.pl