szukanie zaawansowane
 [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Kobieta Offline
PostNapisane: 9 lip 2018, o 10:40 
Użytkownik

Posty: 129
Witam, planuję zacząć naukę programowania w C++ lub Python, lecz potrzebuję porady, który z tych języków jest bardziej ceniony w późniejszej pracy matematyka, stąd proszę o porady w tej kwestii. Z góry dziękuję za odpowiedź
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 9 lip 2018, o 11:17 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Posty: 360
Jako zawodowy programista mogę powiedzieć, że C++ to wydajność petarda jednak jest dużo bardziej skomplikowany (co można traktować jako wadę i zaletę, kto co woli ;) ). Python jest dużo prostszy, pisanie w nim przypomina pisanie po angielsku formułek, jednak ubolewa na wydajności, choć posiada wiele libów do analizy danych/matematycznych czarów (co wcale nie oznacza, że Cpp tego nie ma). Jednak co lepsze do pracy matematyka, to musi wypowiedzieć się jakiś zawodowy matematyk/wykładowca ;)
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 9 lip 2018, o 15:50 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Posty: 1759
Lokalizacja: hrubielowo
To zależy co chcesz robić. Przykładowo jako matematyka może interesować Cię wynik iloczynu macierzy. Jeśli chcesz pisać program który służy do obliczania iloczyny macierzy to C++ będzie odpowiedni. Tylko że jeśli interesuje Cię wynik to niekoniecznie musisz pisać cały program do ich mnożenia bo są środowiska które mają gotowe funkcje. W moim rozumieniu matematykowi potrzebne są gotowe funkcje a takie opcje umożliwiają języki wysokiego poziomu więc matematykowi polecał bym:

-Matlab
-wxMaxima
-Wolfram

Na Python się nie znam ale słyszałem że umożliwia już pokaźną bibliotekę funkcji matematycznych.
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 10 lip 2018, o 10:58 
Użytkownik

Posty: 1491
Lokalizacja: Kraków
Jakbyś szedł bardziej w analizę danych czy finanse to R i Python są bestiami, polecam. Jeśli interesuje Cię programowanie funkcyjne (rachunek lambda i te sprawy) to python chyba umożliwia pisanie elementów kodu e sposób funkcyjny, więc pewnie byłoby to dobre wprowadzenie do tematu, ale nigdy tego nie robiłem w wężu, więc się nie znam.
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 26 sie 2018, o 17:59 
Użytkownik

Posty: 50
Lokalizacja: Polska
Jeśli natomiast masz na myśli algebrę (niekoniecznie liniową), to bezkonkurencyjny jest pakiet Sage, który jest zmodyfikowaną wersją Pythona wraz z niesamowitymi zasobami algorytmów, np o takie: https://doc.sagemath.org/html/en/refere ... group.html
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 27 sie 2018, o 17:44 
Korepetytor
Avatar użytkownika

Posty: 3987
Lokalizacja: Praga, Dąbrowa Górnicza, Kraków
Wszystko zależy co rozumiesz przez to kim jest matematyk - jeżeli masz na myśli człowieka, który pracuje naukowo w tzw. matematyce czystej to dowolny język oprogramowania wystarczy by okazjonalnie przeprowadzić jakieś symulacje (dlatego Python wydaje się dobrym wyborem ze względu na bogactwo bibliotek i prostotę). Jeżeli mają to być obliczenia numeryczne, to Matlab/Octave są idealne. Jeżeli zaś chodzi o statystykę R staje się standardem.

W przypadku pracy dla ludzi po matematyce, mamy dwa naturalne trendy: IT oraz finanse. W przypadku pracy IT rzeczywiście dobrze zainwestować w naukę C++ bądź Javy (która jest w Polsce bardzo popularna). W finansach język programowania nie ma aż tak dużego znaczenia (warto mieć biegłość w Maple + R), a do tego coś z pary Python/Java to już bajka.
Góra
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 


 Zobacz podobne tematy
 Tytuł tematu   Autor   Odpowiedzi 
 Budowa macierzy programowania liniowego Mathematica  logbp  1
 Matematyka komputerowa-problemy  malllutenka  7
 Język rosyjski/cyrylica w LaTeXu  empik85  3
 Język pascal  moniaczek  1
 Algorytm programowania dynamicznego w Matlab  Zakthull  0
 
Atom [Regulamin Forum] [Instrukcja LaTeX-a] [Poradnik] [F.A.Q.] [Reklama] [Kontakt]
Copyright (C) Karpatka.pl