szukanie zaawansowane
 [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 4 lis 2008, o 21:39 
Gość Specjalny
Avatar użytkownika

Posty: 7130
Lokalizacja: Ruda Śląska
Coraz częściej zauważam, że zadania z granic funkcji umieszczane są w dziale granica ciągu i na odwrót, i mimo, że niektóre przykłady liczy się podobnie (albo wręcz identycznie), to tematy powinny być umieszczane we właściwych działach. Parę reguł umieszczania poniżej:

1. Jeżeli zadanie dotyczy działania na liczbach naturalnych, tzn. w badanym wyrażeniu występuje n,\; m,\; a_n etc. to mamy do czynienia z ciągiem i jego granicą (istnieją odstępstwa od tej reguły, rzadko spotykane).
*Granicę ciągu liczymy tylko w nieskończoności, jeżeli w zadaniu mamy n\to \infty to (na 99%) dotyczy ono granicy ciągu (niezależnie od tego co mamy w wyrażeniu)

2. Jeśli w zadaniu występuje granica w punkcie to dotyczy ono granicy funkcji, granicę w -\infty też możemy obliczyc tylko dla funkcji.
*W poprzednim punkcie gdy operowaliśmy na n,\; m itp. to zazwyczaj mieliśmy do czynienia z granicą ciągu. Tutaj podobnie, z tym że z granicą funkcji mamy do czynienia wtedy, gdy operujemy na "zmiennych" (x,\;y) itp.). Oczywiście i od tej reguły są odstępstwa.
*Reguła de l'Hospitala dotyczy tylko funkcji, więc jeżeli występuje polecenie jej użycia, to zadanie dotyczy granicy funkcji.
Góra
Instytut Matematyczny, Uniwersytet Wrocławski
Utwórz nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 


 Zobacz podobne tematy
 Tytuł tematu   Autor   Odpowiedzi 
 Granice funkcji.  Anonymous  6
 Szukanie funkcji ciągłej spełniającej określony warunek  Ptolemeusz  9
 Granice funkcji wielu zmiennych  malgosia  1
 (6 zadań) Obliczanie granic funkcji  Anonymous  6
 Granica funkcji.  marcin-tryka  5
 
Atom [Regulamin Forum] [Instrukcja LaTeX-a] [Poradnik] [F.A.Q.] [Reklama] [Kontakt]
Copyright (C) Karpatka.pl