szukanie zaawansowane
 [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 22 lis 2005, o 22:55 
Użytkownik

Posty: 292
Lokalizacja: Sochaczew
Mam takie pytanie. Ogolnie wiadomo ze podczas syntezy jader lekkich takich np. jak wodor lub hel powstaja jadra pierwiastka ciezszego i wydziela sie energia rownowazna defektowi masy. Moje pytanie brzwi w jaki sposob nastepuje wydzielanie sie energii podczas reakcji rozczopienia jader ciezkich np. uranu.

pzdr.
Uniwersytet Wrocławski Instytut Matematyczny - rekrutacja 2018
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 23 lis 2005, o 18:21 
Gość Specjalny
Avatar użytkownika

Posty: 882
Lokalizacja: Tczew
W podobny; w reakcjach termojądrowych masa nie jest addytywna, w związku z czym jej ubytek równy jest wyzwolonej energii.
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 26 lis 2005, o 04:00 
Użytkownik

Posty: 44
Lokalizacja: Sadyba
Trochę wymijająco postawiłeś pytanie Aramie, i pewnie z tego powodu odpowiedź Amona Ra - wyszła nieco... podchwytliwa. Bowiem pytasz o reakcje rozpadu, czyli rozbicia ciężkich jąder, zaś kolega Egipcjanin skupia się na pierwszej części Twej wypowiedzi (precyzującej zagadnienie przez odpowiednią paralelę.) i traktuje to – jako... główne pytanie!
Amonie - kolega Aram chciałby się dowiedzieć czego innego! Zaś reakcje termojądrowe - czyli syntezę jąder lekkich – podał jako pewien znany mu, i zrozumiały punkt odniesienia. Oczywiście niezbyt to precyzyjnie ujął, więc mamy w efekcie dwa zagadnienia:
1. W jaki sposób energia jest unoszona z rozpadających się jąder. Oraz:
2. Skąd owa energia się bierze, czy też jakim kosztem jest produkowana.

Na pierwsze pytanie odpowiedź wymaga znajomości konkretnego procesu rozpadu, bowiem w zależności od izotopu – możliwe są różne scenariusze. W odpowiednich tablicach izotopowych pierwiastków jest zaznaczone: jakie są możliwe kanały rozpadu dla każdego z nich. Zazwyczaj dominuje jeden Obrazek lecz bywają takie izotopy, które mają po kilka kanałów rozpadu, zachodzących z dość zbliżonym prawdopodobieństwem. Powinny być tam wyszczególnione produkty końcowe – czyli wszystkie powstające cząstki elementarne, nukleotydy, nuklidy, oraz sumaryczny efekt energetyczny. Energia unoszona jest wówczas na kilka sposobów:
a) razem z nuklidami (jądrami atomów), jako energia kinetyczna
b) oczywiście też: razem z samotnymi cząstkami elementarnymi, takimi jak neutron, proton, elektron, czy też miony...
c) Osobnego potraktowania wymagają neutrina, bowiem energia unoszona przez owe wszechprzenikające, elektrycznie obojętne cząstki, które odczuwają jedynie oddziaływania grawitacyjne (ha!), oraz o~ słabe – jest, jakbyśmy to mogli określić: tracona. No, przynajmniej z punktu widzenia energetyki jądrowej.
d) Fotony...

W zasadzie niemal całość energii z punktów a, b i d - potrafimy zaprząc do pracy, podgrzewając... kociołek parowy. Niemal tak jak w elektrowniach węglowych za króla Ćwieczka!

Natomiast co do pyt. 2, to warto wiedzieć, iż energia wiązania, przypadająca na jeden nukleon, osiąga ekstremum dla jąder ~ żelaza (jeśli czegoś nie pokręciłem), którego synteza (we wnętrzu gwiazd) jest ostatnim ”opłacalnym” energetycznie procesem termojądrowym. Do wytworzenia jąder cięższych – gwiazda już dokłada do interesu, czyli ich wytwarzanie jest procesem endotermicznym. Jednak w naszych, ziemskich laboratoriach / reaktorach – owej nadmiarowej energii nie potrafimy odzyskać z jąder stabilnych (natomiast w niezwykłych warunkach panujących głęboko wewnątrz gwiazd – jest to możliwe: efektem czego staje się... wybuch gwiazdy! – a nawet jej całkowita destrukcja), natomiast energię z izotopów promieniotwórczych – to i owszem... I właśnie rozpad (samoczynny, bądź Obrazek wymuszony) ciężkiego izotopu, na lżejszy – uwalnia ową nadmiarową moc (oraz garść cząstek elementarnych). Bowiem w tym lżejszym – energia wiązania, przypadająca na jeden nukleon (a więc i defekt masy.) – jest mniejsza. Takim to sposobem mamy swój zysk, przeliczający się na gigawaty...
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 27 lis 2005, o 19:20 
Użytkownik

Posty: 10
Lokalizacja: Warszawa
Sadze ze te lzejsze pierwiastke ktore sa produktem rozpadu pierwiastka ciezszego maja wiekszy defekt masy niz ten ciezszy pierwiastek i stad wlasnei pochodzi ta energia Gdyby mialy defekt masy mniejszy od tamtego pierwiastka lub rowny to energia nie mialaby sie skad wziasc.
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 1 gru 2005, o 02:08 
Użytkownik

Posty: 44
Lokalizacja: Sadyba
Defekt masy przypadający na jeden nukleon - nie jest tym samym, co d. m. na jeden nuklid, czyli jądro atomowe, gdyż te – choć jest to nieco umowne - „składa się” z wielu nukleonów: protonów i neutronów...
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 9 gru 2005, o 05:43 
Użytkownik

Posty: 934
Lokalizacja: Wrocław
Jaki defekt masy?
Powtarzając za naszym idolem: Władimirem Iliczem Leninem - masa jest odwieczna, niezniszczalna i doskonała.
Zatem o defekcie nie może być mowy. :mrgreen:
Góra
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 


 Zobacz podobne tematy
 Tytuł tematu   Autor   Odpowiedzi 
 Obliczenie energii fotonu  bozon  2
 Wartości własne energii  luki1992  1
 zmiana energii kinetycznej  Petermus  1
 wyliczenie i porównanie energii  Rafal090  0
 Zmiana gęstości energii elektromagnetycznej,wypromieniowanej  bjornolf  1
 
Atom [Regulamin Forum] [Instrukcja LaTeX-a] [Poradnik] [F.A.Q.] [Reklama] [Kontakt]
Copyright (C) Karpatka.pl