szukanie zaawansowane

Informacje ogólne

Czym różnić się będzie nowa forma matury z matematyki od wcześniejszej, obowiązującej do roku 2014?
Od roku 2010 roku maturzyści zdawali obowiązkowy egzamin z matematyki. Uczniowie rozwiązywali zadania matematyczne w określonym czasie (170 min– poziom podstawowy, 180 min- poziom rozszerzony). Wybór poziomu egzaminu należał, podobnie jak w przypadku innych przedmiotów, do maturzystów. Najważniejszy był fakt, że bez (minimum) 30% punktów z części matematycznej, matura była uważana za „nie zaliczoną”.
Od roku 2015 matura z matematyki na poziomie podstawowym nadal będzie przedmiotem obowiązkowym. Sama struktura tej części egzaminu nie ulegnie zmianie. Część rozszerzona egzaminu pozostanie przedmiotem dodatkowym. Ulegnie jednak zmianie jej forma - przede wszystkim zadania będą lepiej sprawdzały podstawę programową wyniesioną z lekcji matematyki oraz rozumienie treści matematycznych i budowanie strategii do rozwiązywania różnych problemów, również praktycznych.


„Podstawa” a „rozszerzenie”
Różnica pomiędzy poziomem podstawowym a rozszerzonym jest zasadnicza: polega na trudności zadań, które przyjdzie rozwiązać uczniom. Wybór odpowiedniego dla nas poziomu powinien być związany z planami na przyszłość. Poziom podstawowy muszą zdać wszyscy, dlatego trzeba się zastanowić, czy chcemy dodatkowo zdawać również maturę rozszerzoną. Jeśli wybieramy się na studia, szczególnie studia techniczne (które wymagają znajomości matematyki), powinniśmy wybrać egzamin w formie rozszerzonej.


Jak będzie wyglądać egzamin maturalny od 2015 roku?
Poziom podstawowy będzie się składać z trzech grup zadań:
  • grupa I zawierać będzie zadania zamknięte. Do każdego z nich będą podane cztery warianty odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna. Zadania będą punktowane w skali 0-1.
  • grupa II zawierać będzie zadania otwarte krótkiej odpowiedzi. Maturzysta podawać będzie krótkie uzasadnienie swojej odpowiedzi. Zadania będą punktowane w skali 0-2.
  • grupa III zawierać będzie zadania otwarte o rozszerzonej odpowiedzi. Zadania będą wymagały przedstawienia pełnego rozumowania oraz strategii rozwiązywania. Będą punktowane w skali 0-4, 0-5 lub 0-6.

Poziom rozszerzony będzie się składać z trzech grup zadań:
  • grupa I zawierać będzie zadania zamknięte. Do każdego z nich będą podane cztery warianty odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna. Zadania będą punktowane w skali 0-1.
  • grupa II zawierać będzie zadania otwarte krótkiej odpowiedzi, w tym zadania o kodowanej odpowiedzi. Maturzysta podawać będzie krótkie uzasadnienie swojej odpowiedzi, a w przypadku zadań kodowanych zdający będzie udzielać odpowiedzi wpisując cyfry otrzymane w wyniku do odpowiedniej tabeli. Ocenie będzie podlegać tylko zakodowana odpowiedź. Zadania będą punktowane w skali 0-2.
  • grupa III zawierać będzie zadania otwarte o rozszerzonej odpowiedzi. umiejętnością rozumowania oraz dobierania własnych strategii matematycznych do nietypowych warunków. Zadania te będą punktowane w skali 0-5, 0-6 lub 0-7.


Podstawowe umiejętności maturzysty
Egzamin maturalny ma na celu sprawdzenie umiejętności z kilku dziedzin. Przede wszystkim polega on na sprawdzeniu rozumienia treści zadania, umiejętności określenia danych i zapisania ich. Stąd ważne jest, żeby w przejrzysty sposób formułować zapis toku pracy z zadaniem. Drugą sprawdzaną przez maturę kwestią jest umiejętność dobrania konkretnego modelu matematycznego. Chodzi tu o wzory, równania, funkcje, nierówności, itd. Ostatnią, kluczową zdolnością sprawdzaną przez egzamin, jest umiejętne zastosowanie wzorów (zarówno tych podanych w treści zadania, jak i tych zdobytych na lekcjach matematyki). Tu warto podkreślić, że zapis graficzny, podobnie jak prawidłowy wynik działania, jest bardzo ważną częścią, która również podlega sprawdzaniu. Arkusz maturalny posiada „brudnopis”. To w tym miejscu powinniśmy rozpoczynać rozwiązywanie zadań. Pisanie „na czysto” powinniśmy zostawić na moment, w którym jesteśmy pewni naszego rozwiązania!


Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj artykuły o podstawowym i rozszerzonym egzaminie z matematyki. Zapoznaj się również z zawartością pliku: Informator maturalny - matematyka 2015.

Informacje o egzaminie maturalnym z roku 2014 znajdują się w zakładce "Matura 2014". Informacje o przebiegu tegorocznego egzaminu, arkusze rozwiązań oraz dyskusja odbywają się na łamach forum matematyka.pl. Zachęcamy do udziału w dyskusji. Odnośniki zamieszczamy poniżej.

Matura z matematyki 2015 - poziom podstawowy, wersja stara

Matura z matematyki 2015 - poziom podstawowy, wersja nowa

Matura z matematyki 2015 - poziom rozszerzony, wersja stara

Matura z matematyki 2015 - poziom rozszerzony, wersja nowa

W tym dziale:

 
Atom [Regulamin Forum] [Instrukcja LaTeX-a] [Poradnik] [F.A.Q.] [Reklama] [Kontakt]
Copyright (C) Karpatka.pl