Kontrprzykład wielokąta

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
max123321
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3422
Rejestracja: 26 maja 2016, o 01:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 997 razy
Pomógł: 3 razy

Kontrprzykład wielokąta

Post autor: max123321 »

Załóżmy, że wierzchołkami wielokąta \(\displaystyle{ W}\) są punkty \(\displaystyle{ A_1,A_2,...,A_{2n-1},A_{2n}}\). Udowodnić, że dla \(\displaystyle{ n \ge 3}\) twierdzenie mówiące, że gdy zachodzi równość \(\displaystyle{ A_1A_2+A_3A_4+...+A_{2n-1}A_{2n}=A_2A_3+A_4A_5+...+A_{2n-2}A_{2n-1}+A_{2n}A_1}\) to w ten wielokąt można wpisać okrąg nie jest prawdziwe.

Jak to zrobić? Może mi ktoś pomóc?

Ja próbuję zrobić kontrprzykład tak: Najpierw postaram się skonstruować sześciokąt wypukły, który ma tę własność i nie da się wpisać w niego okręgu. Rozważmy romb \(\displaystyle{ ABCD}\) o kącie ostrym \(\displaystyle{ 60^\circ}\). W romb można wpisać okrąg, jego środek oznaczmy przez \(\displaystyle{ O}\). Punkt wspólny odcinka \(\displaystyle{ AO}\) z okręgiem oznaczmy przez \(\displaystyle{ S}\). Poprowadźmy styczną do okręgu w punkcie \(\displaystyle{ S}\). Przetnie ona boki \(\displaystyle{ AB}\) i \(\displaystyle{ AD}\) odpowiednio w punktach \(\displaystyle{ P}\) i \(\displaystyle{ R}\). Środki odcinków \(\displaystyle{ AP}\) i \(\displaystyle{ AR}\) oznaczmy odpowiednio przez \(\displaystyle{ T}\) i \(\displaystyle{ W}\). Środek odcinka \(\displaystyle{ TW}\) oznaczmy przez \(\displaystyle{ Q}\). Środek odcinka \(\displaystyle{ AQ}\) oznaczmy przez \(\displaystyle{ E}\). Z symetrii względem prostej \(\displaystyle{ AC}\) widzimy, że \(\displaystyle{ TE=WE}\), a także \(\displaystyle{ BT=DW}\). Popatrzmy teraz na sześciokąt \(\displaystyle{ EWDCBT}\). Zachodzi w nim równość \(\displaystyle{ CD+WE+BT=CB+DW+TE}\). Ponadto w ten sześciokąt nie da się wpisać okręgu ponieważ z określenia punktów \(\displaystyle{ T,E,W}\) wynika, że odcinki \(\displaystyle{ TE}\) oraz \(\displaystyle{ WE}\) leżą całkowicie poza okręgiem, nie mogą być zatem do niego styczne.

Dobrze? Trochę to skomplikowane, ale wydaje mi się, że poprawne. Czy może ktoś się do tego odnieść?
Awatar użytkownika
Hir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 83
Rejestracja: 7 mar 2024, o 21:07
Płeć: Kobieta
wiek: 29
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 34 razy

Re: Kontrprzykład wielokąta

Post autor: Hir »

Jest dobrze. A co dla innych wartości \(\displaystyle{ n}\)?

Według artykułu "Pitot theorem" na angielskiej wiki, w czworokąt można wpisać okrąg wtedy i tylko wtedy, gdy suma długości przeciwległych boków jest taka sama (połowa obwodu) i uogólnienie do \(\displaystyle{ 2n}\)-kątów jest prawdziwe. Ciekawe.
Załączniki
Screenshot from 2024-05-20 01-40-22.png
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22276
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3765 razy

Re: Kontrprzykład wielokąta

Post autor: a4karo »

Jeżeli przykład podany przez maxa jest ok, to znaczy, że twierdzenie odwrotne do twierdzenia Pitota dla `2n-`kątów przy `n>2` nie jest prawdziwe.

Angielska wiki podaje
Pitot's theorem generalizes to tangential `2n`-gons, in which case the two sums of alternate sides are equal. The same proof idea applies
ale twierdzenie Pitota to twierdzenie w jedną stronę.

Warto zajrzeć do cytowanej pracy de Villiers, Michael (1993), "A unifying generalization of Turnbull's theorem", International Journal of Mathematical Education in Science and Technology, 24 (2): 65–82, ale ja mam lepsze pomysły na wydanie 60$
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10255
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 41 razy
Pomógł: 2375 razy

Re: Kontrprzykład wielokąta

Post autor: Dasio11 »

Rozważmy prostokąt o wymiarach \(\displaystyle{ 100 \times 1}\). Do obu krótszych boków dopisujemy trójkąty równoboczne o boku \(\displaystyle{ 1}\), a same boki usuwamy. Powstały sześciokąt spełnia równanie z długościami boków, ale nie można wpisać weń okręgu.
ODPOWIEDZ